Bol Hamlet osudom?

„Keď sa hovorí o ľudskej hlúposti, každý človek myslí vždy len na tých druhých.“ (W. Shakespeare)

Aký bol vlastne jeho život? Žil si ako na vysokej nohe? V prvom rade si spomenieme jeho tvorbu. Vysvetlíme si, čo ovplyvňovalo jeho tvorbu, čím sa inšpiroval a ako dopadli všetky jeho diela. Všetko sa to začalo, keď mal Wiliam Shakespeare 18 rokov a oženil sa s Annou Hathawayovou (nie, nie s tou herečkou z Denníku princeznej, Shakespeare žil „pár“ storočí pred nami).

Anna bola o osem rokov staršia a v tom čase už čakala dieťa. Narodilo sa im dievčatko Sussana. Neskôr ešte počali dvojčatá Juditku a Hamneta. Všetko v ich živote prebiehalo v pokoji a harmónii, až kým Hamnet nedovŕšil jedenásť rokov. A tu to všetko začalo. Jedného dňa Hamnet z nezistených dôvodov zomrel. Poznačilo to celú rodinu, no poznačilo to najmä Wiliama. Smrť jeho milovaného syna Hamneta najviac ovplyvnila jeho tvorbu. Práve dielo Hamlet malo byť takzvanou „ozvenou“ na stratu syna.

Hamlet patrí medzi najinscenovanejšie hry vo všetkých krajinách západnej kultúry a taktiež medzi najprekladanejšie literárne diela vo svete. Rovnako je toto dielo považované za  akúsi „skúšku ohňom“ pre herca. Hamlet patrí medzi tragédie, kde autor „hľadá“ zmysel ľudského života, zrejme zmysel života jeho syna Hamneta. Autor chcel, aby Hamlet žil spravodlivo a slobodne, no všetko dopadlo inak. Preto hľadá zmysel, či je lepšie byť, či nebyť.

Strata v živote Shakespeara zrejme poznamenala aj jeho celkový život. No je to naozaj tak? To vie samozrejme len on, avšak my si môžeme rozobrať aspoň jednu z teórií. Po krste svojich detí zmizol na dlhých sedem rokov. Nie je známe, kedy a prečo sa Shakespeare rozhodol odísť zo Stratfordu, kde žil v Londýne ani čo bolo impulzom k jeho londýnskej kariére herca a dramatika. Existuje však ďalší problém, ktorý mohol mať súvislosť s jeho synom. Niektorí historici dokonca spochybňujú autorstvo jeho hier. Nedoložené správy o jeho živote viedli k dohadom, že pod menom Shakespeare sa skrýva iný autor. V každom prípade sa Shakespeare stal členom jednej z dvoch najznámejších divadelných skupín v Londýne a až po menej úspešnej kariére herca sa stal populárnym autorom dramatických textov. Okrem toho sa taktiež venoval písaniu poém a sonetov. Jeho sonety boli vraj adresované tajomnej žene, tzv. Čiernej dáme (a niektoré aj neznámemu mužovi).

Posledné roky svojho života strávil Wiliam Shakespeare v rodnom Stratforde. V tomto mestečku sa narodil 23. apríla 1564 a zomrel tu vo veku 52 rokov. Jeho „kolegovia“ herci a dramatici z Londýna sedem rokov po jeho smrti publikovali vyše 900-stranové súborné vydanie jeho hier. Vďaka tomuto súbornému vydaniu sa jeho dielo zachovalo do dnešných čias. Shakespeare je pochovaný v oltárišti kostola Holy Trinity Church v mestečku Stratford-upon-Avon.

Zaujímajú vás pikošky? Jedna by sa našla. Vraví sa, že Wiliam Shakespeare si sám napísal epitaf na svoj pomník: Drahý priateľu, pre Kristove rany, nevykop nikdy piesok, ktorý skrýva tento hrob. Kto tento hrob zachová, nech Boh ho omilostí a nech je preklínaný, kto pohne moje kosti.

 

Pridaj komentár