Slovenský šport dnes (a zajtra?)

DSCN7260Má slovenský šport budúcnosť? Otázka, ktorú si dnes kladie mnoho mladých, ale aj starších ľudí. Keďže patrím do jednej z týchto skupín, zamýšľam sa nad ňou aj ja. Nedajú sa s istotou tvrdiť klady či zápory o budúcnosti nášho športu, pretože to by bolo ako strieľať do prázdna. Keď sa pozriem na úspechy, ktoré získali naši športovci v minulosti, som pyšný na to, že som Slovák. Medzi najhodnotnejšie z môjho uhla pohľadu patria: víťazstvo na Majstrovstvách sveta v hokeji v Göteborgu v roku 2002 alebo výhra na majstrovstvách sveta vo futbale nad Talianskom.

V súčasnosti naši športovci taktiež dosahujú chvályhodné úspechy, no myslím si, že v minulosti bola lepšia úroveň prípravy mladých športovcov ako dnes. Práve toto sa odzrkadlilo aj na výsledkoch, ktoré boli v minulosti lepšie ako dnes. Prečo tomu tak je? Príprava športovcov dnes a celková úroveň slovenského športu je podľa môjho názoru úplne iná ako v minulosti. Keď sa spätne pozrieme na už spomínané úspechy slovenských hokejistov a terajšie výkony na majstrovstvách sveta – je to až nevierohodné.

Neodmysliteľnou súčasťou športu sú aj finančné prostriedky. Ich úloha spočíva v zabezpečení tréningu, vhodného jedálnička, ale aj schopného trénera. Tieto aspekty sú kľúčové a hrajú pri vývoji mladého športovca veľkú rolu, čo je v niektorých prípadoch škoda. Existuje mnoho talentov, ktoré sa neprejavia práve kvôli nedostatku financií zo strany rodičov. Financie, ktoré venuje športu štát, sú taktiež veľmi dôležité. Štát by mal podporovať rozvoj športu výstavbou štadiónov a iných športových stredísk.

V prípade telesnej výchovy na školách musím byť opäť kritický. Z rozprávania rodičov a ľudí v ich veku som zostal zaskočený po odpovediach na otázku: „Aká bola vaša telesná výchova?“. Podľa toho čo mi hovorili, to vyzeralo úplne inak ako dnes.

V súčasnosti sa taktiež stretávame s problémom nadváhy u mnohých detí. Je to príčina slabej motivácie športovať či zdravo sa stravovať. Je známym faktom, že tento problém sa týka najmä amerických krajín.

Slovenský, či lepšie povedané regionálny šport si zaslúži aj pochvalu. Teší ma, ako človeka, ktorý má šport rád, keď vidím veľa áut stojacich pred futbalovým štadiónom či basketbalovou halou. Je to znak toho, že ľudia ešte nezanevreli na šport a radi si ho pozrú či zahrajú.

V súčasnosti sa však stretávame aj s demotiváciou slovenských športovcov. Pôvod tejto demotivácie treba hľadať na sociálnych sieťach, ktoré sú zaplavené negatívnymi príspevkami nespokojných fanúšikov.   V minulosti počas veľkých turnajov reprezentanti nevnímali prípadnú nespokojnosť fanúšikov, pretože sa o nej nemali ako dozvedieť. V súčasnom svete mediálnych sietí je nájsť demotiváciu pre reprezentanta Slovenskej republiky v akomkoľvek športe ako prejsť nožom cez maslo. V súčasnosti majú médiá veľký vplyv na psychiku športovcov či už v pozitívnom alebo v negatívnom zmysle.

Pridaj komentár