Vianočné tradície

Vianočná atmosféra postupne zasahuje aj členov redakčnej rady, a tak sme sa v  nasledujúcom prehľade pozreli na niekoľko krajín a ich špeciality tradícií v čase Vianoc…

Nórsko vyniká tým, že sa tu darčeky dokonca i vymieňajú. Tieto darčeky sú nosené Julenissenom (Ježiško po nórsky). Darčeky pomáhajú roznášať malí trpaslíci Nisse. V nórskej kultúre sa na stromčeku sa objavujú ozdobné predmety, ktoré znázorňujú Nisse. Deti majú darčeky pod stromčekom a na každom darčeku je lístok, ktorý musia nahlas prečítať a až potom môžu otvoriť darčeky. (R.S.)

Deti vo Veľkej Británii píšu listy Santa Clausovi alebo Otcovi Vianoc so zoznamom ich darčekov. Listy sa väčšinou posielajú na poštu, no niekedy ich zvyknú hádzať do krbu. Prievan vynesie listy hore komínom a Santa si prečíta, čo sa nachádza v dyme. Vo Veľkej Británii rodiny často oslavujú Vianoce spolu a,by si spolu užili otváranie darčekov a samozrejme aj vianočnú atmosféru. 

Zdobenie domov vianočnými dekoráciami je niečo ako významná rodinná udalosť. Vianočné stromčeky boli po prvýkrát použité princom Albertom – manželom kráľovnej Viktórie. Ich štedrovečerný stôl sa skladá z pečeného moriaka, zeleniny, plnky a slaniny. Väčšinou je podávaný s brusnicovou omáčkou. Dezertom je vianočný puding a množstvo čokolád.  Kedže v Anglicku často nesneží, tak si Angličania aspoň priblížia sneh populárnou rozprávkou Snowman (Snehuliak). Hlavnou postavou je chlapec, ktorý zažíva množstvo dobrodružstiev so snehuliakom, ktorý ožil. (N.J.)

 

Taliansku je zvykom sa na Štedrý deň postiť až do polnoci, kedy idú všetci na omšu do kostola. Až potom to vypukne a začne sa pravé hodovanie. K najobľúbenejším špecialitám patrí pečený úhor, v niektorých talianskych regiónoch plnená morka či pečené jahňa. (P.Z.)

 

Nemecko ako každá iná krajina má v období Vianoc svoje unikátne tradície. Nemecké deti majú napríklad hneď o motiváciu navyše, aby boli dobré a poslušné po celý rok. Ak sa totiž nesprávajú ukážkovo, môže sa stať, že ich postihne aj niečo horšie, ako len kôpka uhlia či úplne nič pod vianočným stromčekom. Tie najmenej poslušné deti môžu očakávať, že im v noci na návštevu zavíta Krampus. A návšteva tohto rohatého démonického stvorenia teda určite nebude príjemná. (S.O.)

 

 Island? Každému sa už určite stalo, že pri otváraní vianočných darčekov sa aspoň  v jednom balíčku nachádzali ponožky alebo iný kúsok oblečenia. V detskom veku je práve tento darček väčšinou najväčším sklamaním a častokrát končí niekde v kúte zabudnutý v tieni ostatných darčekov. Na Islande je však opak pravdou a takýto darček je tam už dlhoročnou tradíciou. Tí, ktorí si totiž takýto darček pod svojím stromčekom nenájdu, si musia dávať pozor na Jólakötturinn, mačaciu príšeru, ktorá sa schováva v snehu a zožerie toho, kto na Vianoce nedostal žiadne nové oblečenie. Táto tradícia pochádza ešte zo stredoveku, keď boli týmto spôsobom motivovaní pracovníci s vlnou, aby vyrobili dostatok teplého oblečenia predtým ako udrela tuhá škandinávska zima. (S.O.)

V Ruskej federácii tomuto sviatku predchádzajú oslavy príchodu Nového roka, kedy si Rusi zdobia vianočný stromček a samotný sviatok s názvom Roždestvo Christovo (Narodenie Krista) oslavujú podľa juliánskeho kalendára až 6., 7. a 8. januára. Deň pred Narodením nazývajú Sočeľnik a v tento deň nesmeli do vyjdenia prvej hviezdy nič jesť – aj preto na sviatočný stôl v minulosti pripravovali až 12 rôznych chodov. Viaceré chody však boli vegetariánske, napr. kuťja zo zrna, pirohy s makom či cviklový boršč alebo kapustové šči. Darčeky tam nosieva Dedo Mráz, ktorého na jeho ceste sprevádza Snehulienka. Typickou postavičkou na ruských dvoroch aj pohľadniciach je snehuliak.

Pridaj komentár