3. projektový deň – bilingválny
3. projektový deň je určený pre bilingválne triedy, no a z tých máme zatiaľ iba dva ročníky, takže oficiálny štart tretieho dňa bol až o 9:30. Dnešnými porotcami sú angličtinári Mgr. Štefan Hronec, Ing. D. Matisová a dejepisárka A. Kerekeš.
Autormi fotografií sú Aurélia Csutorová a Petra Ďzačárová. Tentokrát ponúkame reportážny pohľad na jednotlivé vystúpenia očami divákov z radov študentov:
Noémi Jánošiová:
Prvá skupina začala záživne. Jedna študentka 1. B spievala tradičnú ľudovú pieseň, počas ktorej rozdávali pripravené jedlo. Následne pustili video, na ktorom v anglickom jazyku priblížili spôsob prípravy daného jedla.
Silvia Oravcová:
Video sa nám páčilo, výslovnosť už menej, niektorým vetám sme neboli schopní porozumieť. Po videu nám však v angličtine priblížili aj tradičné folklórne hry, a tak sa nám táto prezentácia páčila.
Terézia Ondrejčíková:
Video druhej skupiny sa mi páčilo, bolo v dobrej kvalite, prezentujúce dievčatá boli pekne oblečené v slovenských krojoch. V angličtine som očakávala viac, no recept si určite vyskúšam.
Rafael Stacho:
3. skupina pekne opísala svadbu aj fašiangy, ale v závere sa nám snažili ukázať aj ľudové tance, ktoré sa im až tak nedarili, ale páčilo sa nám to!
Patrik Zagiba
Skupina zložená z dievčat (Kika, Aďka, Nika a Katka) nám ukázala ako treba pripraviť džatky – čosi ako zemiakové guľky poliate smotanou a slaninou. Ochutnal som (boli zadarmo) a chutili dobre.
Ladislav Dono:
Tretia skupina bola najlepšia, lebo sa dalo pozerať aj na členov (presnejšie členky) skupiny. Video mali prepracované najlepšie či už po grafickej, ale aj po obsahovej stránke.
Aurel Ševčovič:
Keď 4. skupina na videu robila pagáče, išla im príjemná pesnička A ja taká dzivočka, že som si pospevoval s nimi. Pagáč mi chutil (bodla by aj dupľa), bol veľmi dobrý, i keď kúsok suchý. Na konci priblížili priebeh dožiniek aj si zatancovali.
Filip Maxin:
Jedna skupina nám predstavila postup prípravy slivkových plnených guliek. Tradičné recepty doplnili o pohľad do roľníckeho života našich predkov. Vystúpenie bolo menej rozsiahle ako tie predchádzajúce
Vojtech Makši:
Skupina A. Molnára predstavovala známe slovenské výrobky ako syr, chlieb, ale aj polievku – kyseľ (ktorú, žiaľ, nebolo možné ochutnať). Z tradícií odprezentovali v angličtine priebeh pálenia Moreny a následný tanec dievčat.
Skupina N. Klobušníkovej bola už asi šiestou skupinou, no ako prvá predstavovala tradičnú hudbu vo vlastnom podaní, pričom priblížili tradičné ľudové nástroje ako viola, cimbal, fujara, ozembuch či drumbľa. Popisovali aj kostýmy, ktoré na sebe mali oblečené či jedlá, ktoré ľudia jedávali. Na záver zaznela aj ľudová pieseň v ich podaní.
Siedma skupina v poradí (v ktorej boli K. Szombathyová či Ch. Jozefčáková) pripravila šišky s jahodovou penou, ale nám predviedla aj čardáš.
Petra Džačárová:
8. skupina si pripravila projekt s názvom Building of the máj. Video bolo veľmi zábavné rozosmialo celú aulu. (P. Bodnárik, M. Novák)
9. skupina nám predstavila 13.december u nás známy ako deň čarodejníc pretože v tento deň má meniny Lucia. Pripravili si prezentáciu, v ktorej nám priblížili históriu tohto dňa a video, v ktorom nám priblížili tradície tohto dňa. Video bolo zaujímavé a tiež rozosmialo divákov podobne ako video predošlej skupiny.
10. skupina nám priblížila tradíciu pálenia moreny. Video, ktoré pripravili, bolo síce kratšie ako predošlé, ale vystihlo svoju podstatu. (C. Adamcová S. Vešelínyiová M. Pipolyová S. Šlotésová a D.Lacková)
Posledná skupina nám predviedla tradičné slovenské kroje a oblečenie, ktoré sa nosili kedysi na dedinách. Bližšie nám ukázali odevy, ktoré na nosievali u nás na Gemeri. (V.Sústriková)
Karolína Šikúrová:
Na záver porota zhodnotila jednotlivé vystúpenia a o 12:45 vyhlásila výsledky 3. dňa projektových dní:
3. miesto – skupina P. Bodnárika (2. B)
2. miesto – skupina N. Klobušníkovej (1. B)
1. miesto – skupina N. Gogovej (1. B)