Lesný inžinier telocvikárom
Dlhoročným pilierom predmetu telesná a športová na našom gymnáziu je pán profesor Šlosár, ktorý svojimi skúsenosťami a nadšením ovplyvňuje generácie študentov. Pán profesor Šlosár je dôkazom toho, že šport nie je len povolaním, ale aj životným štýlom. Jeho zanietenie pre telesnú výchovu a bojové športy je inšpirujúce a jeho snaha modernizovať školské športoviská ukazuje, že stále myslí na budúcnosť žiakov. Veríme, že jeho vízie sa podarí zrealizovať a aj naďalej bude motivovať mladých ľudí k aktívnemu životnému štýlu.

Ako dlho učíte telesnú a športovú výchovu na našom gymnáziu?
Najprv to bolo nejakých 17 rokov, potom 10 rokov prestávka a teraz ďalších 5 rokov, čiže dohromady to bude nejakých 23 rokov. Počas tých rokov, čo som neučil, som sa ale stále venoval tréningom, takže dohromady vyše 30.
Tých 10 rokov, ktoré ste spomínali, ste učili inde?
Nie, venoval som sa podnikaniu, no už aj vtedy fungovali tréningy sebaobrany, ktoré máme aj doteraz, plus rôzne kondičné tréningy, a tak…
Mali ste už od malička jasné, že sa chcete stať telocvikárom?
Chcel som byť lesný inžinier.
Čiže ste mali asi vzťah k lesom?
No, ten mám stále 🙂
Ako ste sa teda rozhodli, že sa stanete telocvikárom?
Rozhodla moja ošetrujúca pani doktorka, ktorá mi nepodpísala prihlášku na vysokú školu lesného inžinierstva
S telocvikom teda máte naozaj mnoho skúseností, ako hodnotíte kondičku žiakov, ktorých ste učili pred 15-timi rokmi a teraz?
Sú tam dosť extrémne rozdiely. Niektorí majú našťastie kondičku podľa štandardu vývojových tabuliek, ale potom tu máme obrovský prepad. Dá sa povedať, že takých 10% sa pridržiava tabuľkových hodnôt a ostatok je nižšie.
Aké kroky podniká škola, aby proti tomuto prepadu bojovala?
Prvé, čo robíme je, že sa snažíme zbierať mobilné telefóny na hodinách TEV aj od necvičiacich, ďalej modernizácia telocvične, modernizácia posilňovne, vonku sa má modernizovať športový areál, máme nové cross-fitové stroje máme, čiže snažíme sa ísť s trendom takej „modernej telesnej výchovy“.
Ako dlho sa venujete bojovým umeniam?
Od nejakých 13-tich rokov, začínal som džudom.
Džudo ste robili dokonca aj súťažne, a momentálne sa venujete aj jiu-jitsu. Ktoré z týchto dvoch preferujete?
Všetky bojové športy sú niečím zaujímavé, džudo mi prirástlo k srdcu od tých mojich tínedžerských čias… V súčasnosti však to jiu-jitsu a otvorený systém sebaobrany, krav maga…
Spomínali ste prerábanie športoviska na dvore školy, máte však aj nejaké vízie, o ktorých možno ešte nevieme, na ktoré by sme sa mohli tešiť?
Vízií je dosť, ako to však umožnia finančné prostriedky krajského školského úradu, samotnej školy… to ťažko povedať.
Napríklad aké vízie máte na mysli?
Určite modernizácia telocvične, čo sa týka náradia ku gymnastike… (S. Turek, J. Kozma)