Prázdniny pri sestre

Barcelona, láska na prvý pohľad

Na Barcelonu som sa veľmi tešila. Využila som možnosť vycestovať za sestrou, ktorá v Španielsku študuje. Využila som pár dní voľna a išla som na návštevu. Neviem či som sa viac tešila na sestru alebo na nové mesto a krajinu. Rodičia ma odviezli do Krakova a mňa čakal 2,5-hodinový let. Sestra ma čakala na letisku, kde sme sa radostne zvítali. Samozrejme, že som jej z domu doniesla aj sladkosti, čokolády a naše horalky, ktoré si hneď na letisku vychutnávala. Mňa čakala ochutnávka španielskych špecialít – tapas – jednohubiek s čerstvo vytlačeným džúsom z tropického ovocia. Takto posilnené sme sa vybrali ubytovať a potom hurá do mesta. Preprava metrom je rýchla a veľmi efektívna. Poučená sestrou som si dávala počas celého pobytu pozor na doklady, peniaze a mobil. Vreckoví zlodeji využijú každú nepozornosť a oberú ťa o to najcennejšie. Robia zle meno tomuto krásnemu katalánskemu mestu. Ale našťastie počas celého pobytu sa mi nič nepríjemné nestalo.

Barcelona je mestom politického, obchodného, kultúrneho a akademického života. Zároveň je to druhé najväčšie mesto v Španielsku, situované na svahoch zo žúl a bridlíc, s výhľadom na záliv. Nachádza sa v severovýchodnej časti Pyrenejského polostrova, 150 km južne od Pyrenejí a španielsko-francúzskej hranice. Barcelona je najdôležitejší španielsky prístav na pobreží Stredozemného mora. Mesto ma na prvý pohľad očarilo. Krásne výhľady, more, slaný vzduch a oveľa teplejšie ako u nás. Sestra ma zobrala na prechádzku La Ramblou, jednej z najzaujímavejších častí mesta. Táto štvrť patrí k najstarším častiam mesta, nájdeme tu pozostatky opevnenia z čias Rímskej ríše, skryté gotické poklady, spleť úzkych uličiek pripomínajúcich labyrint, ústiacich na nádherné starobylé námestia. Pozreli sme si katedrálu sv. Eulálie z 13. storočia.

Na námestí sv. Filipa sme si pripomenuli smutné udalosti, keď tu počas španielskej občianskej vojny v roku 1938 dopadla Francova bomba a zabila 30 nevinných ľudí, väčšinou nič netušiace hrajúce sa deti. Na stenách vidieť stále stopy po črepinách, až vás z toho mrazí. Večer nás čakala romantická prechádza po pláži a nádherný západ slnka. Ďalšie ráno sme sa rozhodli privstať a užiť si východ slnka. Podarilo sa. My otužilkyne z Podsúľovej sme sa v mori aj vykúpali!

Chladná voda nás dokonale prebrala a vzpružila na získavanie ďalších zážitkov nového dňa. Zastavili sme sa na Mercat de la Boqueria – na trhu, ktorý prekypuje bohatou a rozmanitou farebnosťou stánkov s ovocím a zeleninou, neobmedzeným výberom morských živočíchov, údenín, syrov, mäsa a sladkostí. Už len z tej vône sa človek nasýti. Posilnené sme si to namierili do Parku Guell. Je to miesto, ktoré Gaudí pretransformoval na čarovnú 3 km záhradu. Fotka so salamandrami je povinnou súčasťou verejného parku, ktorý sa v roku 2004 stal svetovým dedičstvom UNESCO. Pripravte sa, za vstup do parku sa platí. Cena základného vstupného sa pohybuje okolo 10 eur. Podvečer sme sa vybrali na Park Montjuic. Príjemný mestský park s viacerými historickými budovami nám poskytol krásne vyhliadky na hlavné mesto Katalánska a okolitý prístav.

V ďalší deň sme sa vybrali skoro ráno na svätú omšu do Sagrady Familia. Ohúrila ma a očarila. Človek sa tam cíti tak blízko k Bohu. Po raňajkách sme sa vybrali k štadiónu a na námestie, ktoré je známe takmer celému svetu. Práve tu sa v roku 1992 uskutočnili letné olympijské hry a olympijský štadión je dnes známy aj ako Lluís Companys Olympic Stadium. Symbolom námestia je skulptúra vysoká 136 metrov, predstavujúca spletitú vežu. Otcom tejto pamätihodnosti je architekt Santiago Calatrava, ktorý ju nechal postaviť iba kvôli hrám v roku 1992. Samotný štadión bol otvorený už v roku 1929, ale na podnet olympijských hier bol zrekonštruovaný a obnovený. Aktuálna kapacita je 60 713 miest, no v roku 1992 počas olympiády poňal až 67 000 návštevníkov.

V olympijskom múzeum som pocítila hrdosť, keď som našla fotografie našich vtedy ešte československých úspešných reprezentantov. Aby sme dnešný športový deň úspešne zavŕšili, sestra mala pre mňa pripravené špeciálne prekvapenie. Kurz surfovania. V neopréne sme si dokonale užili vlny Stredozemného mora. Po športovom výkone sme si zaslúžili výdatnú večeru. Španielska paella, ryža ochutená pravým šafránom, s morskými plodmi nám veľmi chutila. Posledný deň môjho pobytu som sa musela zbaliť a vyraziť na letisko. Bolo to krásne a neopakovateľné a najmä to bol úžasne strávený čas s mojou milovanou sestrou. Dúfam, že sa do Španielska ešte vrátim a rada sa opäť so zážitkami s vami podelím.

Pridaj komentár