Päťgramový operenec pred zrakmi našich študentov

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mikroskopické zábery premietané kamerou na obrazovku, ukážky plodov voľne rastúcich drevín, konáriky napadnuté parazitmi, ale aj živé, práve odchytené vtáky mohlo vidieť 40 študentov nášho gymnázia v sprievode vyučujúcich biológie (PhDr. Alice Rihošekovej a PaedDr. Kataríny Adamkovej). Deň otvorených dverí Správy NP Slovenský kras sa uskutočnil 27. októbra 2015.
Ako sa k akcii vyjadrila p. Rihošeková: „Po privítaní a úvodnom slove pani Balážovej, pracovníčky Správy NP, zodpovednej za environmentálnu výchovu, poskytol žiakom cenné informácie o chránených územiach Slovenska a zvlášť o NP a biosférickej rezervácii Slovenský kras pán Popovics, strážca prírody.“
Činnosť správy NP a prácu ochranárov priblížil pomocou prezentácie a neskôr im zoológ, pán Olekšák, porozprával o druhovom zastúpení vtáctva na území Slovenského krasu a na nádvorí postupne vyberal z vrecúšok práve odchytené vtáky. O každom z nich poskytol bližšie informácie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA„Vtáky sa zachytili v sieti z jemných vláken, ktoré im neublížili a po ich prezretí boli vypustené naspäť do voľnej prírody. Takto sme si zblízka mohli prezrieť a odfotiť sýkorku belasú, sýkorku bielolícu a najmenšieho zástupcu našej avifauny – králička zlatohlavého, ktorý má hmotnosť iba do 5 gramov!“ doplnila informácie p. Rihošeková.
Vzápätí naši študenti mohli pozorovať spôsoby krúžkovania a monitorovania trás migrujúcich vtákov, ale aj rehabilitačnú stanicu, v ktorej sa pracovníci Správy NP starajú o zranené zvieratá. Po záverečnej diskusii naše vyučujúce verili, že exkurzia splnila účel a študenti odchádzali jednak bohatší o nové poznatky, no najmä presvedčení o potrebe chrániť prírodné bohatstvo nášho územia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pridaj komentár