V Chorvátsku na online výlete
(Intergrated Literacy – pohľad študenta)
Netradičná návšteva Chorvátska cez projekt Erasmus+. Minulý týždeň sme my-študenti mali možnosť zapojiť sa do projektu Intergrated Literacy in practice trošku netradičným spôsobom.
Keďže naši spolužiaci z 5.B nemohli vycestovať, musel sa nájsť iný spôsob ako sa do projektu zapojiť. A ako to už v tejto dobe býva, projekt sa konal v online priestore. Do projektových aktivít sa zapojilo vyše 70 žiakov z tried 1.B, 2.B, 3.B a 5.B. A hoci nás mrzelo, že cesta do Chorvátska sa neuskutočnila, do projektu a do workshopov sa takto mohlo zapojiť oveľa viac žiakov. Celý týždeň sme nemali inú možnosť, ako hovoriť po anglicky. Inak by sme sa so študentmi z Chorvátska či Španielska nedorozumeli. Takto sme si aspoň trošku vycibrili našu komunikáciu v angličtine.
V prvý deň sme sa zoznámili s témou videohier, preberali sme, prečo sú videohry prospešné v škole. Vedeli ste, že vďaka videohrám si môžeme zdokonaľovať slovnú zásobu? Alebo, že majú oveľa hlbší zmysel ako si my myslíme? Taktiež sme sa rozprávali o hoaxoch a o pravdivých článkoch. K tejto téme sme si mohli dokonca zahrať hru, v ktorej sme si mali založiť stránku, kde sme publikovali články a čitatelia nám ich hodnotili. Buď sme v tom boli dobrí a naša fiktívna stránka mala úspech, alebo sme klesli na dno, lebo sa čitateľom nepáčila. Uvedomili sme si, že je potrebné, aby každý z nás rozlišoval, čo je na internete pravdivé a čo je klamstvo.
Pre mňa najzaujímavejšou bola téma filmov. V rámci aktivít sa riešili mnohé veci a jednou z tém boli strihy – kedy a kde je aký vhodné použiť. Popravde – ani som netušila, že existuje toľko strihov v jednom filme. Ako príklad učenia hrou nám pani prednášajúca dala tlieskať na jednu pieseň. Pri každom strihu sme mali tlesknúť rukami. Išlo o trojminútové video a počet strihov bol vyše 250. Mnohé veci som si pri sledovaní filmov nikdy neuvedomovala. Ďalšou zaujímavou aktivitou bolo, že sme mali za úlohu nafotiť fotky, aké boli v zadaní. Bola to naozaj zábava. Niektoré z nich boli naozaj ťažké, ale myslím si, že sme to všetci zvládli najlepšie ako sme len vedeli.
Vo štvrtok sme mali výlet, presnejšie online výlet. Miesta, na ktoré sme išli, boli jedným slovom nádherné. Posledný deň nám učitelia rozdelili úlohy a hru nám vymyslela naša pani profesorka. V tejto hre sme sa mali naučiť, ako správne hospodáriť s peniazmi. Pointa bola, že sme si požičali peniaze na výlet do Spojených štátov amerických, ktoré sme mali vrátiť, ale zároveň si výlet užiť. Čeliť výstrahám, no dokonca aj pracovať, kde sa dá. Ako čerešničku na torte sa s nami zahraniční priatelia rozlúčili veľmi podarenými vystúpeniami, ako napríklad: spev, klavír, husle, violončelo ale aj školská skupina. Veľa z nich sa nieslo vo vianočnom duchu. Všetky aktivity boli pre mňa veľmi zaujímavé a obohacujúce.
Takto vyzeral náš týždeň v online priestore, ale mysľou v Chorvátsku. Kebyže to mám zhrnúť v skratke, aj keď to bolo netradičnou formou, tak si myslím, že nám to dalo veľa a hlavne, že sme si to užili. Každý z nás sa našiel v niečom inom. Tak ako vždy, veď 100 ľudí, 100 chutí.
Dúfam, že budeme mať ešte možnosť zúčastniť sa takýchto zahraničných projektov. Najlepšie by bolo, keby normálnou formou.