Burza škôl

Ako aj po iné roky, aj tento rok sa konala burza škôl. Jednou zo zmien oproti minulému roku bolo, že sa táto akcia nekonala v sále MsÚ ale v tanečnej sále OKS. Myslím si, že toto bol veľmi dobrý ťah organizátorov, pretože v tejto sále bolo viac miesta a tak si budúci študenti mohli lepšie prezrieť ponuky jednotlivých škôl v rožňavskom okrese. Burza sa začala ráno o 8:00 slávnostným otvorením p. primátora Pavla Burdigu. Potom už boli jednotlivé „stanovištia“ sprístupnené nádejným mladým stredoškolákom. Postupne sa v sále menili študenti základných škôl z Rožňavy, ale aj z okresu.
Asi sa všetci pýtate, čo sa tam vlastne robilo. Nuž, každá stredná škola sa snažila predviesť to najlepšie, čo ponúka a čím by mohla mladého človeka zaujať. Na stanovišti Strednej zdravotníckej školy Rožňava si študenti mohli nechať odmerať tlak či zistiť hodnotu cukru v krvi, skúsiť resuscitáciu či masáž. Zo stanovišťa obchodnej akadémie sa rozliehal na celú sálu spev a zvuk gitary, keďže si študenti pripravili pre žiakov hudobný program, aby tak prilákali mladých a mohli im rozprávať o benefitoch ich školy.

Okrem týchto škôl sme tam stretli aj študentov  zo Strednej školy obchodu a služieb, ktorí  predvádzali svoje zručnosti v česaní a líčení ale aj v stolovaní či varení. Taktiež nesmel chýbať ani „gympel“ z Dobšinej či Stredná škola obchodu a služieb z Rožňavy, v ktorej sa vyučuje v maďarskom jazyku. Osobne ma prekvapilo, keď som medzi ľuďmi spozorovala mladú slečnu s užovkou na rukách a hneď za ňou ďalšiu s kocúrom Brunom. Boli to dievčatá zo Strednej veterinárnej školy v Košiciach. A aby som nezabudla, burzy sa samozrejme zúčastnila aj Stredná odborná škola z Hviezdoslavovej ulice v Rožňave. Z mnohých odborov, ktoré táto škola ponúka, predviedli elektrotechnici svoje autá na diaľkové ovládania, stavitelia program na vytváranie 3D obrazu domu a grafici sa predviedli v plnej paráde svojimi kresbami, ktoré vytvárali priamo na mieste.
Chýba vám tam ešte niekto?  Hm? No predsa ten náš (!) gympel, naše Gymnázium P.J.Šafárika v Rožňave. Deviatakov (ale aj ôsmakov) sme zaujali rôznymi chemickými pokusmi, mikroskopovaním či Vandergrafovým generátorom, ktorý zožal obrovský úspech. Okrem iného sa žiaci mohli otestovať z matematiky, angličtiny a slovenčiny.  Uchádzačom boli k dispozícii naše pani profesorky, ktorá sa im snažili vysvetliť ako to na našej škole chodí. Rozprávali im o štvorročnom a osemročnom štúdiu s vyučovacím jazykom slovenským, o štvorročnom štúdiu s vyučovacím jazykom maďarským ale aj o bilingválnom štúdiu.

Nech si však vybrali alebo vyberú žiaci akokoľvek, dúfam že ich rozhodnutie bude správne.

Nika Vávrová

zdroj foto: roznava.dnes24

Pridaj komentár