Gočovo či Rožňava?

roznavagočovoNiekto býva v meste, niekto na dedine, a každý ma iný názor na to, kde sa žije lepšie. Musím povedať, že ja bývam v dedine, no najradšej by som sa presťahovala do mesta. Mnohí z vás tvrdia, že mesto smrdí od rôznych plynov z výfukov áut, no v tomto smere ste na dedinu akosi nemysleli. Nehovorím, že smrdí od výfukov, ale pozrite sa na to takto, milí spolužiaci. Idete s vašimi psami na prechádzku a keď sa vrátite, sú celý smradľaví od, prepáčte za výraz, hovien. Cez najkrajšie ročné obdobie, leto, farmári chodia pásť svoje kravy, ktoré každý deň „obserú“ približne  1 km lúky. Väčšina psov sa v týchto výkaloch váľa, no keď ich máte takých sprostých ako ja, tak ako malý bonus ich ešte aj konzumujú.

Čo je teda horšie – dýchať výfukové plyny v mesta alebo každý deň sprchovať psov a ešte im aj čistiť zuby, lebo sú celé od… viete čoho! V meste tiež môžete  tráviť lepšie svoj voľný čas. Podľa môjho názoru voľný čas na dedine mať nikdy nebudete, lebo stále sa nájde nejaká robota. Nosiť drevo, starať sa o záhradu, kosiť, upratovať a veľa iných vecí. Ľudia v mestách väčšinou bývajú v bytovke. Tí si cez sobotu umyjú podlahu, utrú prach a majú pokoj. V dedinách nie sú žiadne školy a keď áno, tak len základné a tie vám dajú iba také vzdelanie, čo vám vôbec nestačí a do vyšších ročníkov už musíte cestovať.

Robota sa tiež hľadá náročnejšie v dedine ako v meste, preto ľudia musia často cestovať do vedľajšieho mesta, aby niečo zarobili. A o nákupoch ani nehovorím. U nás v Gočove máme len jeden obchod a to je COOP Jednota. Dvakrát za celý svoj život som potrebovala ísť do tohto obchodu. Prešla som celú dedinu, aby som zistila, že sa môžem otočiť naspäť, lebo bolo zatvorené. Pokiaľ ešte nemáte auto, tak ste odkázaní na autobus, čo by nebolo až také hrozné, no keď vám ide autobus o 10 minút skôr ako má a vy ho nestihnete, tak to už je „kúsok“ horšie.

V meste si môžete kedykoľvek kúpiť hocičo a nepotrebujete žiaden autobus, aby ste išli ráno do školy. Určite ste už počuli vetu: Na dedine si ľudia lepšie oddýchnu, zrelaxujú. Ja aj toto vidím trochu inak. V meste vás rušia len autá, ale na dedine? Všetko ostatné! Keď sused začne kosiť trávu v sobotu ráno o 6:00, keď začne brechať jeden pes tak zrazu breše celá dedina, počujete všetky hádky susedov a veľa iného. Čiže ja s týmto názorom vôbec nesúhlasím, pretože v tomto prípade medzi dedinou a mestom žiaden rozdiel nie je. Z môjho pohľadu teda vyhráva mesto a nie je to len preto, že bývam na dedine.

Pridaj komentár