Elysium

E_forcefield2d_BM_905

foto: www.artofben.com/ELYSIUM

Začína sa 21.storočie a rozdiely medzi chudobou a bohatstvom sa natoľko prehĺbili, ako keby sme sa vrátili do čias bohatých kráľov a ich poddaných. Bohatí sú už unavení z toho, že sa musia tlačiť s 10 miliardami, v biede žijúcimi, ľuďmi. A tak sa vybuduje Elysium. Elysium je miesto blahobytu, veľkých barakov s bazénmi a v každom dome sa nachádza stroj, ktorý dokáže regenerovať staré či poškodené bunky a aj liečiť tie najzávažnejšie choroby. VIAC AJ V TLAČENEJ HEURÉKE
Niet divu, že na Elysium vzhliada zo Zeme každý žijúci človek ako na také sídlo bohov. K vzhliadajúcim patrí aj malý Max, vychovaný katolíckymi mníškami. Max je naša hlavná postava — rolu hrá Matt Damon. Film režíroval Neil Blomkamp, ktorý okrem Elysia nakrútil aj District 9, čo je tiež film typu sci-fi. Filmy sú si v niečom podobné. Elysium — je to americký film, na páči sa mi na ňom ta chmúrnejšia (a aj viac reálnejšia) budúcnosť, ako napríklad: prostredie je prašný slum v Los Angeles (žije tu aj náš hlavný hrdina), potom problém preľudnenia a kriminality. Už aj dnes môžete v Los Angeles vidieť veľa mexických imigrantov — túto skutočnosť podáva režisér v tom, že jazyk je skôr taká zmiešanina španielčiny a angličtiny.

ELYSIUM_AWG_02b_54_905

foto: www.artofben.com/ELYSIUM

V dobrom sci-fi nesmie samozrejme chýbať pokroková technická úroveň. Vláda prostredníctvom droidov udržiava poriadok na Zemi. Droidi sa veľmi hrubo správajú a nedbajú na krehké ľudské telá. Takto raz zlomia ruku aj Maxovi, iba kvôli tomu, že im nechce ukázať tašku. Droidi predstavujú policajtov, všetko sa ukladá do databáz, a keďže Max, už teraz dospelý, kradol autá — teraz musí sekať dobrotu a pracuje vo fabrike, kde paradoxne vyrábajú droidov. Práce pre ľudí je príliš málo, a ani Max o prácu nechce prísť. Max dáva droidov do miestnosti, kde ich ožarujú (súčasť výroby). Nešťastím sa stane, že dvere, čo vedú do ožarovacej komory sa zaseknú a Max je nútený pod hrozbou straty zamestnania dvere opraviť. Vojde do komory, aby dvere opravil, no v tom z náhody sa dvere za ním zatvoria a hrdina filmu dostane plnú dávku žiarenia. Takto umierajúci sa chce dostať na Elysium — ako aj ďalší ľudia, aby ho už spomínané stroje mohli vyliečiť. Spojí sa so Spiderom. Spider je šéf hackerov, čo kradnú prístupové kódy. Jediná a ilegálna cesta, vedie cez Spidera.
V diele vystupujú aj iné postavy, napríklad priamo na Elysiu žije ministerka obrany Delacourtová (hrá ju Jodie Foster), ktorá chce stoj-čo-stoj ochrániť Elysium pred tzv. „špinou zo Zeme“. Zachádza priďaleko a dáva zelenú civilnému agentovi Krügerovi. Krüger je sadista a psychopat s celým záznamom trestných činov. Vzadu na chrbte nosí samurajský meč a teší ho, keď môže odpaľovať ľudí pomocou jeho robotických psíkov. Je to dokonalý protiklad k nášmu Maxovi.
Film ponúka množstvo strhujúcich, akčných scén, no aj nečakané zvraty. I obyvatelia neohrozeného Elysia zistia, že psychopatov si netreba púšťať blízko k telu. Rozhodne je to film, na ktorý sa oplatí ísť do kina. Príbeh filmu je pútavý, zábavná časť nastane až po 35. minúte. Film trvá 109 minút. 497E_LOOK_ELYSIUM_1_BM copy_116_905

 

Pridaj komentár