Hosťovská škola Erasmus+

Zo dňa 2.10.2022 si každý z nás odniesol niečo iné, no bezpochyby sme si všetci odniesli nové skúsenosti, nezabudnuteľné zážitky, nové priateľstvá a odhalili to, čo sa v nich ukrýva. Vďaka Erasmus+ sme mali jedinečnú príležitosť stať sa hosťovskou školou, no aj hosťovskými rodinami pre žiakov zo Splitu, Zágrebu (Chorvátsko) a Leonu (Španielsko).

 Celá nedeľa sa niesla v napätí, keďže nikto z nás nevedel, čo má od výmeny očakávať. Tak ako my slovenskí študenti sme nevedeli, koho budeme hosťovať celý týždeň, návšteva zo zahraničia zas netušila, u koho bude bývať a aké to bude. Keďže to bola nová skúsenosť pre všetkých, rýchlo sme sa osmelili a nadviazali kamarátstva, ktoré určite budú trvať dlhšie ako jeden týždeň.

Projekt s názvom Integrated literacy in action je projekt zameraný na rôzne gramotnosti v praxi. V pondelok doobeda sme sa zamerali na predstavovanie krajín a škôl. Každá škola mala pripravené prezentácie, ktoré nám ukázali krásy krajiny a fungovanie škôl. Veľmi zaujímavé bolo dozvedieť sa, že žiaci z Chorvátska majú školu rozdelenú na zmeny. Jeden týždeň im škola trvala doobeda, čiže od 7.45 do 14.00 a ďalší týždeň mali vyučovanie poobede, presnejšie od 14.00 do 18.00. Španieli nám ukázali nádhernú historickú časť svojho mesta. V pondelok poobede sme ich zobrali na malú ukážku našej Rožňavy a najkrajší západ slnka sa nám naskytol práve z Kalvárie.

V utorok sme absolvovali prvú prednášku v Národnej banke Slovenska, kde sme získali cenné informácie v oblasti narábania s peniazmi, šetrenia peňazí a hlavne ich vhodného investovania. Pre nás mladých ľudí je to niečo, čo budeme postupom času využívať vo svojich životoch.  A aby sme to zužitkovali čo najlepšie, táto prednáška bola pre nás viac ako vhodná. Po prednáškach sme našim novým kamarátom ukázali Košice takými očami ako ich vidíme my a musím povedať, že mnohým z nich ulahodilo aj nakupovanie v obchodnom centre.

V stredu sme sa vrátili naspäť do škôl a dali do povedomia dôchodkový systém v krajinách. A aby tento týždeň nebol len o zábave, ale aj o práci, tak sme dostali za úlohu vytvoriť čo najlepší dôchodkový systém pre našich dôchodcov.  Boli sme rozdelení do 4 rôznych skupín, pričom každá skupina obsahovala minimálne jedného študenta z každej krajiny. Naša kreativita nemala hranice, a tak sme sa pustili do práce ako včeličky, vďaka čomu sa nám podarilo vytvoriť naozaj presvedčivé výstupy.

Každý večer v priebehu celej výmeny sme sa snažili o to, aby sme túto príležitosť využili čo najlepšie. Po škole sme si ako celé skupiny alebo len dvojice chodili sadnúť na kávu, zahrať si biliard či bowling, spoznávali sme sa a pri tom sme rozvíjali našu komunikáciu v anglickom jazyku.

Bohužiaľ, tento týždeň prebehol veľmi rýchlo a niektorí zo študentov sa s nami museli rozlúčiť už v piatok. Dali sme si darčeky na rozlúčku, popriali si zbohom a dohodli sa, že najbližšie to budeme práve my, kto ich príde navštíviť.

Pevne verím, že sme si všetci odniesli z tohto týždňa čo najlepšie zážitky, na ktoré budeme spomínať vždy s úsmevom na tvári.

Pridaj komentár