Kto je GRETA OTO?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

vitríny vo vestibule

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

v skleníku Viktória

Byť pozvaný na zbierku motýľov v minulosti znamenalo rande, študenti nášho gymnázia si však takéto zbierky mohli 16. júna 2015 poobzerať bez akýchkoľvek záväzkov. 40 žiakov našej školy zamierilo do Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach, kde sa koná už ôsmy ročník výstavy Motýle exotických trópov. Okrem vystavených zbierok vypreparovaných motýľov z Amazónie, Ghany, Bornea, Peru či Ekvádoru si študenti mohli v skleníku Viktória pozrieť voľne poletujúce alebo práve vyliahnuté motýle, ktoré pochádzajú z tropických oblastí Ameriky, Ázie, Austrálie a Afriky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

MORPHO PELEIDES

Ich kukly boli nakúpené z chovateľskej farmy vo Veľkej Británii a dovážané v niekoľkých termínoch, aby počas výstavy návštevníci mohli vidieť čo najviac rôznych druhov. Organizátorkami exkurzie boli vyučujúce biológie PaedDr. K. Adamková a PhDr. A. Rihošeková, ktorá takto zhodnotila získané poznatky o motýľoch: „Dozvedeli sme sa, že keď je zamračené a chladno, motýle sú menej aktívne ako počas slnečného a teplého dňa. Keďže sa tohtoročná ponuka rozšírila o kukly niektorých nových motýľov, mohli sme vidieť aj mohutného a pestro sfarbeného motýľa Caligo atreus

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

CALIGO ATREUS

greta oto

GRETA OTO

s rozpätím krídel až 16 cm. V prírode je rozšírený od Mexika po Peru, kde sa jeho húsenice často živia listami banánovníkov. Zvláštnosťou sú i druhy s priesvitnými krídlami, akým je napríklad Greta oto. Nakoniec sme sa ešte poprechádzali v exteriéri botanickej záhrady, kde sme videli práve kvitnúci bambus, pestrofarebné letničky, trvalky, kvitnúce lekná a sukulenty!“

 

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

v skelníku s kaktusmi (sukulenty)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

týchto 40 študentov sa exkurzie zúčastnilo

Pridaj komentár