Médiá strácajú slobodu slova

Televízna relácia Na telo prinášala mnohým náhľad do myslí našich politikov a vďaka nekompromisným a výstižným otázkam moderátora Michala Kovačiča aj pomáhala ku vytvoreniu obrazu o ich názoroch, pocitoch a osobnostiach. Jej obľúbenosť bola založená na všestrannosti výberu hostí, no najmä na talente moderátora klásť neodbytné otázky. Preto sa správa o zrušení politickej relácie Na telo dotkla mnohých obyvateľov Slovenska.

V poslednej časti sa totiž Michal Kovačič dopustil podľa vedenia televízie Markíza vážneho prešľapu. Nesúhlasil s cenzúrou, ktorú si vraj vedenie dlhodobým tlakom vymáhalo a v závere nedeľnej diskusie svoj názor vyjadril. To, na čom pracoval 6 rokov nielen sám moderátor, ale aj nemalý počet jeho kolegov sa po pár slovách ukončilo.

Markíza uviedla nasledovné; „Moderátor zneužil vysielací čas na prezentovanie osobných názorov v rozpore so zákonom o mediálnych službách a etickým kódexom novinára.“ Po tomto vyjadrení nasledoval pracovný príkazom ostať doma, pokiaľ pre svojho zamestnanca nenájdu alternatívny post.

Odozva Michala Kovačiča spolu s viac ako stovkou jeho kolegov bola takmer okamžitá. Vyhlásili štrajk a v ich požiadavkách dominovala žiadosť o pokračovanie relácie Na telo, no s rozdielom v slobodnej dramaturgii. Ich vyjadrenie bolo nasledovné:„Považujeme za neakceptovateľné, aby moderátor najúspešnejšej politickej relácie v krajine musel okrem tlakov politikov čeliť aj tlakom vlastného vedenia.“

113-členný zástup v čiernom podstúpil rokovanie o dohode, po ktorom však vedenie televízie Markíza vydalo vyjadrenie, že štrajkujúci nepristúpili na požiadavky. Michal Kovačič však spolu s jeho kolegami oznámil, že vedenie Markízy v stredu súhlasilo so všetkými podmienkami štrajkového výboru.

Ku štrajkovej pohotovosti sa pridali mnohé známe televízne tváre, medzi nimi Adela Vinczeová spolu s manželom, Viktor Serebryakov či Ján Tribula. Slová Adely Vinczeovej v jej krátkom vyjadrení vystihli obavy mnohých z nás. “ Markíza stála pri všetkých dôležitých okamihoch vývoja našej spoločnosti a vedela tieto fakty vecne pomenovať. Obávame sa preto, že by jeden z kľúčových nástrojov našej demokracie mohol byť vážne ohrozený. „

Hrozba straty jedného z najdôležitejších ľudských práv, a to slobody slova, sa touto udalosťou pre našu krajinu mnohonásobne zväčšila. Nenechajme tieto varovné signály v nepovšimnutí.

Pridaj komentár