Povinný Remarque nepovinne zaujme

na západe nič novéErich Maria Remarque, vynikajúci nemecko-švajčiarsky spisovateľ, sa narodil v Osnabrücku v 19.storočí. Hneď po štúdiu musel narukovať. Dostal sa na západný front, tak ako aj hrdina jeho najúspešnejšieho románu, Paul, kde bol zranený a prevezený do nemocnice. V nej si často krátil čas písaním básní. Po vojne mal mnoho povolaní, no venoval sa najmä literatúre. Zomrel na zlyhanie srdca.
Remarque vnímal vojnu ako skazu, tak sa rozhodol svoje myšlienky a názory na ňu vsunúť do románu Na západe nič nové. Napísal aj mnoho iných diel ako napríklad Traja kamaráti, Víťazný oblúk či Nebo nepozná obľúbencov.
V povinnom diele sa podrobne popisujú hrôzostrašné momenty 1. svetovej vojny, a to hlavne preto, že Remarque sa stotožňoval s hlavným hrdinom a do detailov vedel opísať krvavé boje, dni plné hladu a obrazy smrti. Písanie diela aj retrospektívnym postupom sa mi páčilo kvôli tomu, že autor priblížil aj minulosť postáv z románu. Po prečítaní diela vo mne utkvela jedna myšlienka Paula, hlavného hrdinu, keď uvažoval o tom, prečo vojna nemôže prebiehať len medzi dvoma osobami, ktoré sa v niečom nezhodnú, ale že musí trpieť celý národ a zbytočne vyhasnú mnohé životy mladej generácie.
Mne osobne sa páčili aj opisy bojov, ktoré boli väčšinou krvavé, dopodrobna opisoval aj zranenia vojakov, no mám pocit, že slabšie povahy  by mali s tými opismi problém.
Nudnou časťou bol pre mňa opis školských čias Paula s kamarátmi na začiatku knihy.
Kniha Na západe nič nové je o 1.svetovej vojne a opisuje boje, no aj nepriateľské správanie sa veliteľov a silno kritizuje vojnu. Stala sa hneď populárnou, no kvôli silnej kritike vojny sa nevyhla Goebbelsovmu páleniu kníh v roku 1933 v Berlíne. Kniha bola aj sfilmovaná režisérom Lewisom Milestoneom a film dostal názov Na západnom fronte kľud.
Ja som sa k tomuto dielu dostala v treťom ročníku strednej školy ako k povinnému čítaniu v rámci cieľových požiadaviek na maturitné skúšky. Najprv som si myslela, že to bude nezáživné, ale prvý dojem klamal. Kniha ma hneď po pár stranách vtiahla do deja a mnohokrát som nevedela prestať čítať. Dala mi aj mnoho poznatkov o bojoch v zákopoch. Vrelo ju odporúčam!

Pridaj komentár