Rožňavčan v Lotyššsku

Interview s Milanom Almášim, ktorý pracuje ako vojak v Rožňave, ale posledný polrok strávil na misii v Lotyšsku neďaleko hlavného mesta Rigy.

Aké sú hlavné ciele alebo úlohy vašej aktuálnej misie ?

NATO posilnilo svoju prítomnosť vo východnej časti Aliancie pomocou štyroch mnohonárodných bojových skupín v Estónsku, Lotyšsku, Litve a Poľsku. Tieto bojové skupiny na čele so Spojeným kráľovstvom, Kanadou, Nemeckom a Spojenými štátmi demonštrujú pevnosť mnohonárodného transatlantického puta pripraveného na boj. Bojové skupiny NATO sú súčasťou najväčšieho posilnenia kolektívnej obrany NATO v súčasnosti.

 2. Aké sú špecifické vlastnosti vašej základne?

Vojenská základňa je pri meste Adaži. Na základni je cez 5000 vojakov rôznych národnosti celého sveta. Kanada, USA, Španielsko, Taliansko, Ukrajina, Česká republika, Albánsko, Poľsko atď. Na základni je kompletná infraštruktúra od ubytovania, obchodu, reštaurácií, športového vyžitia rôzneho druhu, kina až po vojenskú infraštruktúru.

 3. Ako sa líšia podmienky a prostredie vojenskej služby v Lotyšsku oproti Slovensku?

Predovšetkým mnohodnárodným zložením tu v Lotyšsku. Keďže všetky jednotky nacvičujú spoločnú súčinnosť pri bojových operáciách. A prírodné podmienky sú tu iné ako na Slovensku, keďže je tu všade piesok a rovina.

4. Aké sú najvýznamnejšie rozdiely v kultúre a spoločnosti Lotyšska, ktoré si si všimol ?

Architektúra krajiny je zmesou rôznych štýlov vrátane gotiky, secesie a projektov zo sovietskej éry. Lotyšský jazyk patrí k baltským jazykom a je úradným jazykom krajiny, hoci sa v nej bežne hovorí aj po rusky, nakoľko má s Ruskom hranice. Lotyšsko je krajina s bohatými kultúrnymi tradíciami, v ktorej sa konajú rôzne festivaly a podujatia na oslavu jej dedičstva.

5. Aký bol tvoj denný stereotyp / tvoje denné povinnosti ?

Ráno budíček o šiestej, potom rozcvička, raňajky, potom pracovné povinnosti, obed, do 16:00 ešte v práci potom osobné voľno, podvečer fitnescentrum .

6. Ako sa vyrovnávaš s jazykovými rozdielmi vrámci vašich tímov?

Angličtina je NATO jazykom, takže väčšinou tak. Ale aj rukami a nohami sem-tam.

7. Ako hodnotíš spoluprácu a vzájomnú podporu vrámci vášho vojenského kolektívu?

Každý vojak je odlúčený od rodiny, tak aj tá spolupatričnosť, spolupráca a podpora navzájom je silnejšia v rámci kolektívu.

8. Ako by si ohodnotil svoj pobyt v Lotyšsku ?

Nabral som veľa nových skúseností v neznámej krajine, spoznal som novú kultúru.

9. Aké zážitky ťa oslovili najviac, keďže si mal možnosť spoznávať miestnu kultúru a tradície?

Najviac sa mi páčilo v lete – blízkosť mora, a to že som tam mohol jazdiť bicyklom. Ďalej spoznávanie hlavného mesta a kultúra spolu s kuchyňou.

10. Na čo sa najviac tešíš keď je reč o návrate z misie?

Samozrejme na rodinu a domov.

Pridaj komentár