Rožňavskí gymnazisti v prvom slovenskom gymnáziu

Počas akademického týždňa na našom gymnáziu sme sa rozhodli 24. 5. si ho spestriť exkurziou do Revúcej. Naša cesta začala v Múzeu Prvého slovenského gymnázia. Privítali nás tam s úsmevom na tvárach a ochotou a chuťou porozprávať a ukázať nám dejiny a zaujímavé a najmä vzácne historické predmety, priblížili nám aj zaujímavú históriu tohto bývalého gymnázia či priebehu matúr počas jeho fungovania v neďalekom kostole. Mali sme možnosť okúsiť aj na vlastnej koži, aké to bolo byť žiakom tohto gymnázia.

Napríklad sme mali možnosť pozrieť si ako vyzerali rôzne miestnosti nielen pre študentov tohto gymnázia, ale aj učiteľov či kuchárky. Mohli sme si sadnúť do starodávnych školských lavíc či chytiť si veci v bývalej zborovni alebo sa poprechádzať po areáli, kde kedysi mali práve študenti tohto gymnázia ako prví v Uhorsku zavedenú telesnú výchovu.

Deň sme príjemne zakončili návštevou evanjelického kostola, z ktorého kde sme mohli po starých drevených schodoch vystúpať na “ rozhľadňu“ ku zvonom a pozrieť si toto krásne mesto aj z výšin. Z tohto výletu sme odchádali plný nových informácií a ešte s väčšou chuťou navštevovať slovenské krásy a skúmať ich históriu. Ďakujeme, pán profesor Kohári.

Pohľad na gymnázium a priľahlé uličky z veže

Pridaj komentár