J.R. R. Tolkien – Silmarillion (Recenzia)

silmarilion2Každý z nás sa už aspoň raz v živote musel stretnúť s menom  John Ronald Reuel Tolkien a ak už nie práve s menom, diela ako Hobit a Pán prsteňov, ktoré majú dokonca i svoje filmové spracovanie, nemôžu byť nikomu úplne neznáme…

Príbeh mladého hobita Billba a neskôr jeho synovca Froda oslovil milióny čitateľov na celom svete, avšak ešte pred Pánom prsteňov, ešte predtým, než sa začala vojna o prsteň, bol Silmarillion. Zhrnutie mýtov, legiend ale hlavne príbehov zo stredu zeme, ktoré vytvorili podklad  príbehu o prsteni,  o hobitoch, ľuďoch a trpaslíkoch, no najmä o elfoch, pretože o tom všetkom Silmarillion je.

Začína sa úplným začiatkom, zrodením sveta, vytvorením hranice dobra a zla, príchodom elfov, ľudí a trpaslíkov, a ako už prezrádza jeho názov, je to príbeh o silmariloch. Hoci je každý príbeh v knihe samostatný a každý jeden tolk-luthienvytvára svoju vlastnú dejovú líniu, od počiatku a vzniku Valinoru, až po vojnu s prsteňom a porazenia mocného Saurona, ostávajú silmarily nemenným prvkom celého diela.  Príbeh o tom, čo silmarily sú, čo spôsobili  a ako dopadli, vám prezrádzať nebudem, nechám to na vás a na vašej zvedavosti, aby ste sa k nemu dopátrali sami. Bolo by rozhodne ťažké opísať Silmarillion, rovnako ťažké ako opísať učebnicu dejepisu. Ale rovnako ako v dejepise,  i tu máme jeden príbeh, ktorý stojí za to byť vyrozprávaný.

Príbeh o Berenovi a Lúthien

Príbeh o láske medzi obyčajným ľudským chlapcom Berenom a elfskou* devou Lúthien  je jedným z najkrajších a zároveň najsmutnejších príbehov, aké Tolkien v Silmarillione vytvoril. Dej sa začína ďaleko za kráľovstvom Lúthieninho otca Thingola, kde Beren po prvýkrát zbadá Lúthien tancovať na lúke v mesačnom svite.  Lúthien a Beren sa do seba zamilujú, lenže cena, ktorú je Beren nútený zaplatiť za ruku Lúthien, sa zdá byť nezaplatiteľná. Beren sa však vydáva čeliť skúškou odvahy, ktorá ho môže stáť život. Ak si však myslíte, že Lúthien je princezná, ktorá čaká na svojho princa na bielom koj-r-r-tolkien-and-Edith-Mary-Brattni, zatiaľčo princ bojuje o svoj život, ste na veľkom omyle. Lúthien nasleduje Berena až na samý kraj sveta, kde ruka v ruke čelia svojmu osudu a nakoniec je to práve princezná, ktorá zachráni svojho princa.

Samotný príbeh  je inšpirovaný láskou medzi Tolkienom a jeho ženou Edith, ktorá sa stala prototypom jeho elfky. Dokonca majú obaja na hroboch, okrem svojich mien, vytesané i mená Lúthien a Beren.

* elf – v starogermánskej mytológii éterická bytosť drobnej postavy podobná človeku; bytosť podobná škriatkom (http://slovniky.juls.savba.sk)

silmarilion4 Silmarillion silmarilion

Pridaj komentár