Simulovaný lov

Ešte to nebude ani rok, čo som sa zamilovala do 3D lukostreľby. Rada by som sa s vami o túto lásku podelila prostredníctvom môjho trénera Peťa Vilima, s ktorým som spravila rozhovor.

Kedy a ako ste sa rozhodli pre 3d lukostreľbu?

V roku 2006 som sa stretol s kolegom z práce, ktorý už strieľal z kladkového luku a zúčastnil sa pár súťaží v tomto mne neznámom športe, hneď sa mi to zapáčilo a o pár týždňov som už trénoval so svojím prvým lukom.

Popíšete mi, čo vlastne tá 3D lukostreľba je?

3D lukostreľba je v podstate ako orientačný beh, je to simulácia lovu kde sa skupina strelcov pohybuje po vopred vyznačenej trati (väčšinou v lese), kde na 20 až 34 stanovištiach sú umiestnené 3D terče (makety rôznych zvierat) v životnej veľkosti. Strieľa sa na nám neznáme vzdialenosti, preto potrebujeme mať dobrý odhad
vzdialeností, podľa kategórií biely kolík max 18m, modrý kolík max 27m a červený kolík pre olympijské luky kladkové luky a kuše je max 45m.

3D lukostreľba nemá vekové obmedzenia súťaží sa zúčastňujú rôzne vekové kategórie niekedy aj celé rodiny. Všetci to berieme ako príjemne strávený čas v prírode spojený s lukostreľbou a super zážitkami v skupine ľudí s rovnakým koníčkom

Čo vás motivovalo založiť Lukostrelecký klub Dobšiná?

Ako každý športovec som sa aj ja chcel posunúť trošku ďalej a stať sa členom Slovenskej lukostreleckej asociácie 3D a tak som vstúpil ako člen do Lukostreleckého klubu Divín, kde som absolvoval aj svoju prvú 3D lukostreleckú súťaž. Po nejakom čase som sa rozhodol v roku 2012 založiť Lukostrelecký klub Dobšiná, ktorý mal v tej dobe asi 10 členov a už v roku 2014 sme usporiadali náš prvý pretek v sérii Stredoslovenského pohára.

Viem, že na súťažiach strieľate kladkovým lukom, máte na to nejaký konkrétny dôvod?

Nikdy som nad tým nerozmýšľal či klasický terčový reflexný luk alebo kladkový luk, je to
čisto o pocite, kladkový luk je skôr technická záležitosť, rôzne lanká, kladky, zameriavače,
stabilizátory, je to veľmi náročné na nastavenie, ale na druhej strane je to veľmi presná
streľba.

Raz začas si so mnou zastrieľa aj s tradičným lukom, keďže ja strieľam osobne len s tradičným reflexným lukom

A čo deti? Mali o tento šport záujem?

V roku 2015 som bol zvolený do výboru Slovenskej lukostreleckej asociácie 3D spolu
z predsedom metodicko-trénerskej komisie Mariánom Antalom sme uskutočnili
plánované 1. sústredenie mladých strelcov z kladového luku v divízií HU a CU vo Varíne.
Bolo nominovaných 12 mladých strelcov vekovej kategórie deti a kadeti. Bolo to dobré znamenie pre ďalšiu prácu s týmto kolektívom s cieľom vybudovania reprezentačného kádra mladých strelcov z kladkového luku. Dobré ohlasy detí ale aj rodičov nás presvedčili o tom, že sme sa vydali správnou cestou a ďalšie ročníky lukostreleckých sústredení sme už rozšírili aj na ostatné divízie lukov.
Počet detí sa zvýšil na cca 40, a preto sme sa rozhodli z trojdňového sústredenia urobiť týždenný lukostrelecký tábor.

Ktorá činnosť vypĺňa váš voľný čas okrem lukostreľby?

Hlavne rodina, práca, záhrada venujeme sa nášmu psíkovi a samozrejme aj môj osobný tréning a príprava na súťaže.

Čo by ste chceli odkázať tým, ktorí by sa rozhodli venovať svoj čas tomuto športu?

Lukostreľba je na Slovensku mladý ale moderný šport je to skvelá aktivita na relax
sebapoznávanie a sebaovládanie. 3D lukostreľba je iný druh športovej lukostreľby pri ktorom sa spája lukostreľba s pobytom v prírode a zaujímavé je to, že sa namiesto klasických terčov používajú terče zvierat v životnej veľkosti, táto činnosť rozvíja u strelca nielen schopnosti duševné , psychické ale aj fyzické, preto že sa strieľa v dosť náročných prírodných podmienkach. Deti ktoré sa chcú venovať tomu to športu musia prejsť teoretickou prípravou, kde sa oboznámia s lukostreleckou problematikou a technikou streľby. Naučia sa mať správny postoj, náťah luku a správne prevedený výstrel, zvládnutie týchto cvikov má viesť k tomu, aby strelec dosahoval dobré výsledky na súťažiach.

Ďakujem za rozhovor.

Pridaj komentár