Strach, napätie a stres v spoločnosti

(pozorovanie reakcií dospelých v porovnaní s vlastným vnímaním)

Ako sa pozerám na ľudí v mojom okolí, vidím, že sú takí, ktorí majú strach  a sú aj takí, ktorí sa pokúšajú tváriť, že ich to celé už nezaujíma, ale aj tak na to musia myslieť, lebo ich k tomu nútia okolnosti. Ale to, čo je najviac viditeľné – ľudia sú už unavení a nemajú síl bojovať. Už všetci chcú, aby sa to celé skončilo, chcú sa zobudiť akoby to bol len zlý sen, túžia po tom, aby všetko fungovalo tak ako predtým. Pred koronavírusom…

Celoslovenské testovanie antigénovým testom 31.10.-1.11.2020

Ale otázka znie: Bude ešte fungovať všetko normálne? Budeme žiť ešte bez rúška? Budeme mať možnosť vychutnať si svet bez komplikácií a bez chaosu? Možnože najväčší problém nie je COVID 19, ale to, ako naň reagujeme. V celom svete je chaos, stres, strach. Už nevieme ani hodinu tráviť bez toho, aby sme nijako nedostali toto ochorenie. Dospelí majú strach, že stratia prácu, že nebudú mať peniaze na podporu svojich rodín. Mladí už majú dosť toho, že musia sedieť doma, že nemôžu žiť, nemôžu si vychutnávať svet, nemôžu robiť hlúposti, nezmysly, ktoré z nich raz po skúsenostiach urobia dobrých dospelých.

V obchodoch, v dedinách, u lekára – všade sú iba správy o Covide. Ale čo je pravda? Všetci žijeme s tou myšlienkou. Ale nemyslíme na to, že sme dostali čas na seba a  na druhých. V tejto situácii občas zabúdame byť človekom, zabúdame na ostatných a všetko sa točí iba okolo problému s nákazou. Medzi členmi rodín, u priateľov, medzi kolegami v práci – napätie je všade hmatateľné vo vzduchu. Všetci vieme, že nemôžeme predstierať, že sa nič nestalo a cítime z toho depresiu. Všetci si myslíme, že nikomu z nás ani nenapadlo, že takéto niečo niekedy prežijeme, ale stalo sa to a sme v šoku.                                                                                                                                   Na druhej strane – ľudia veria tomu, že to bude mať dobrý koniec, že raz sa to skončí. Iní si myslia, že už vždy sa budú diať také veci, ale budeme sa musieť naučiť s tým žiť, aby sa svet nezastavil, lebo to nie je riešenie, že všetci sedíme doma a všetko sa zastaví, všetko, čo funguje a potom sa už iba snažíme prežiť z toho, čo zostalo.

Ľudia hľadajú chyby vo vládach, ale je ľahké byť niekým, kto musí v týchto zložitých časoch rozhodnúť? Jedna vec je istá, že ešte veľa síl a vytrvalosti budeme potrebovať, ale ja verím tomu, že aj keď je to náročné, zvládneme to!

Pridaj komentár