Študentská kvapka krvi

10749123_957499780931387_367505389_n

foto: Nina Tažíková

,,Myslím si, že darovanie krvi je dobrá vec a v mojej rodine chodia často darovať krv, tak som si povedala, že prečo by som nešla aj ja, keď som už dovŕšila 18 rokov.Hneď ako mi povedala pani profesorka, že idú viacerí študenti, tak som sa pridala k nim.“ ozrejmila svoje rozhodnutie ísť darovať krv Patrícia. Ani tento rok totiž nie je výnimkou a Červený kríž opäť organizuje celoslovenskú akciu (už jubilejný, 20. ročník)  Študentská kvapka krvi. Tento ročník, keďže bol špeciálny, mal heslo SÚ TUNIAKY MOJI ĽUDIA? Cieľom  kampane, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR (NTS SR) a hematologicko-transfúznymi oddeleniami (HTO) nemocníc,  je oslovovanie a rozširovanie základne darcov krvi na Slovensku.
Do projektu sa ročne zapája tisíce študentov po celom Slovensku, ktorí sú ochotní pomôcť. Študenti nášho gymnázia taktiež nezaháľali a podujali sa na tento šľachbanner_1160x400etný čin.
Darovanie krvi nie je žiaden zdĺhavý či bolestivý proces. Jednoducho stačí prísť na hematologické oddelenie v našej nemocnici, tam vás zareistrujú (ak sa chystáte krv darovať prvýkrát). Následne vám urobia testy, aby zistili, či je vaša krv v poriadku a potom už nasleduje samotný odber. Odber nie je nič zdĺhavé, trvá to asi 6 minút, no týchto 6 minút môže niekomu pomôcť prežiť.
Preto neváhajte ani vy a keď máte viac ako 18 rokov, navštívte HTO v Rožňave a darujte krv, lebo nikdy neviete kedy ju budete potrebovať aj vy.

Nika Vávrová

čítajte ďalej: oficiálna správa a fotá

Pridaj komentár