Štúrova priatelka
Štúrova priateľka, či najvzdelanejšia dáma svojej doby? Bola Adela Ostrolúcka naozaj Štúrovou milou alebo len blízkou priateľkou? V jeden nádherný štvrtkový deň sme sa rozhodli prísť na koreň tejto otázke. Vybrali sme sa do Zvolena na výstavu Rodina Ostrolúckych a Ľudovít Štúr.
Do Zvolena sme sa (ako inak) dopravili vlakom. Táto cesta bola už sama o sebe zážitok, plný zábavy a energie. Podarilo sa nám vymodliť si parádne počasie, a tak aj naša nálada bola výborná. Okrem drobných komplikácií ako nefunkčná ISIC karta na cestovanie, či polhodinové meškanie vlaku, sme sa aj so spolužiakmi zaobišli bez problémov. Po 2-hodinovej ceste sme sa tak vybrali rovno do Lesníckeho a drevárskeho múzea, ktoré sa nachádza v srdci Zvolena.
Samotná výstava pozostávala žiaľ len z jednej miestnosti, no ukrývalo sa v nej plno histórie. Táto história nebola len históriou rodiny Ostrolúckych, ale aj mesta Zvolen a jej okolia. Okrem nábytku zo zámku Ostrolúckych, sa zachovala aj ich celá knižnica, pozostávajúca z viac ako 8000 kníh v maďarčine, nemčine, latinčine, francúzštine a jedna jediná aj v slovenčine – Náuka reči slovenskej, s venovaním od samotného autora – Ľudovíta Štúra. Rodina Ostrolúckych zohrávala dôležitú rolu na ceste Štúra za spisovnou slovenčinou. Na výstave sme sa dozvedeli, že otec známej Adely Ostrolúckej, Mikuláš Ostrolúcky, bol kráľovským sudcom a veľmi vplyvným človekom. Práve on sa prihovoril za Štúra, aby sa stal poslancom Uhorského snemu za mesto Zvolen, čo sa Štúrovi nakoniec aj podarilo.
No ale ako to bolo s Adelou? V povedomí národa vystupuje ako Štúrova milenka, no nebolo to celkom tak. Adela Ostrolúcka bola na danú dobu a postavenie nesmierne vzdelaná, svedčí nám o tom aj fakt, že hovorila plynule aspoň šiestimi jazykmi. Práve jej vzdelanosť bola vec, vďaka ktorej podľa historikov sa zblížila so Štúrom pri tradičných nedeľných poobedňajších rozhovoroch o politike s jej otcom Mikulášom. Okrem týchto stretnutí majú historici ako dôkaz ich vzťahu aj listy od Štúra, ktoré vzhľadom na zvyklosti doby neboli priamo smerované Adele, ale Adelinej matke. Bolo tomu tak, pretože v tom čase by bolo nemysliteľné, aby si muž vypisoval so slobodným dievčaťom, ako bola Adela. Viac dôkazov o ich vzťahu nemáme.
Spolu s kolegami z II.B sme si mohli preskúmať aj Nový zákon vytlačený vyše 2 storočia pred nami v starej nemčine. Z tohto textu sme síce veľa nepochopili, no bol to super zážitok hodný spomenutia 🙂
Výlet sme zakončili tradičným utekaním na vlak, pričom niektorí spolužiaci museli svoj obed dojedať až vo vlaku. Cesta domov bola taktiež plná zábavných zážitkov, a niektorých unavila natoľko, že si jednoducho už museli zdriemnuť. Za tento deň sme sa za poriadne zabavili, no taktiež sa aj naučili niečo nové. Za ochotu nás niekam vôbec zobrať ďakujeme pánovi profesorovi Kohárimu, s ktorým vo Zvolene nie sme prvý-(a verím, že ani posledný)krát.