Tatrín na Gemeri

Dňa 19.5.2023 sme navštívili Gemerskú knižnicu Pavla Dobšinského v Rožňave, kde si pre nás Múzeum Janka Kráľa z Liptovského Mikuláša v rámci projektu Studnica odkazov Gemera pripravili prednášku s názvom Spolok Tatrín.

Pomocou zaujímavej prezentácie a sympatickej panej, ktorá viedla prednášku, sme sa dozvedeli zaujímavosti o našich štúrovských velikánoch literatúry, ako bol napríklad Janko Kráľ alebo samotný Ľudovít Štúr. Spomínaní boli aj Peter Kellner Hostinský, Samuel Tomášik alebo Pavol Emanuel Dobšinský, všetci traja z nášho regiónu. Práve vďaka ich činnosti boli položené základy vzdelanosti medzi prostým ľudom.

Fotografie, ktoré nám boli ukázané, nám predstavili miesta, kde štúrovci vyrastali a pôsobili. Dozvedeli sme sa viac o spolku Tatrín, o tom, ako vznikol, prečo vznikol, kto ho založil, aký bol jeho význam a čo ľudia v ňom dokázali.

Zistili sme, že miesto, odkadiaľ pochádzame, Gemer, je bohaté nielen na krásnu prírodu a pamiatky, ale že sa v našich mestách stali aj udalosti, ktoré navždy zmenili Slovensko.

Pridaj komentár