Vlak v Domici?

plagát: www.detskazeleznica.sk

V ranných hodinách sa z Rožňavy vyberáme vlakom do Plešivca, kde vystúpime na železničnej stanici a ďalej sa presúvame retrobusom priamo k jaskyni Domica. Nevediac, čo nás čaká, vystupujeme z autobusu. Vstupy do jaskyne sú časovo odstupňované podľa toho, či sa ľudia chcú zúčastniť okruhu s plavbou alebo obyčajného okruhu, ktorý trvá 45 minút. Vstup a samotná jaskyňa sú očarujúce. Je to pýcha Gemera, ktorá okrem honosnej jaskynnej výzdoby vo forme stalaktitov a stalagmitov ponúka aj okrasnú plavbu po rieke Styx. Jaskyni dodávajú veľkoleposť aj kaskádové jazierka, nazývané Rímskymi kúpeľmi. Okrem iného nás pri prechádzaní jaskyňou zaujmú čudesné zvuky až 16 druhov netopierov, ktoré v nej hniezdia.

Po východe z jaskyne sa venujeme aj kratučkému náučnému chodníku, na ktorom vidíme náučné tabule s charakterizáciou daného národného parku, jeho fauny a flóry. Po krátkej prechádzke nastúpime do retrobusu a cestujeme späť do Plešivca. Tam máme možnosť navštíviť reformovaný kostol sv. Juraja, v ktorom sa nachádza ešte dnes zachovaný gotický portál a vzácne kamenné okná z 13. storočia. Keď už navštívime kostol, bolo by hriechom nenavštíviť zrúcaniny hradu Plešivec, z ktorého sa, žiaľ, zachovalo len hradné nárožie. Všetky ostatné časti boli zničené tureckými vpádmi. Zrúcaninou hradu sa končí dnešná exkurzia a zároveň aj posledná exkurzia projektu Vláčikom za UNESCO.

Organizácia Košice-Región-Turizmus, finančne podporovaná Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej Republiky vytvorila projekt Vláčikom za UNESCO. Projekt je určený pre nadšencov turistiky každého veku. Prvý vláčik z Košíc vyrazil 2. apríla 2017 na gotický Spiš. 17. novembra tohto roku sa konala posledná jazda vláčikom do jedinečnej jaskyne Domice.

Pridaj komentár