Vytvor si svoj svet!

šk-betliar

Š.K.: Betliar

Ani imigranti neutečú pred problémami, ktoré sa týkajú nás všetkých. Ide o dosť nevhodnú narážku na poľutovaniahodnú situáciu v Európe? Mhm, poľutovaniahodná situácia to určite je, ale nevhodná narážka sotva. Pretože pred vojnami či nízkou životnou úrovňou utiecť dokážeme, pred celosvetovo-prírodnými sotva. Nebude kam. Za každou akciou nasleduje reakcia. Inak tomu nie je ani čo sa týka životného prostredia a vplyvu človeka naň. Oproti biosfére a životu na Zemi, ktoré sa formujú niekoľko miliárd rokov, človek svojou činnosťou pôsobí len nepatrnú dobu. Za tú geologicky zanedbateľnú časovú jednotku však stihol otráviť všetko vôkol seba nevynímajúc limitujúce faktory života (vodu, pôdu a vzduch).
Ak to príde, masívne zosuvy pôdy nezasiahnu len Južnú Ameriku ale aj iné krajiny, súš nebude zaplavená len v Holandsku a Benátkach, požiare nezasiahnu len Austráliu a tornáda a tajfúny nebudú len v Severnej Amerike a Južnej Ázii.
Nejde o žiadne predpovede, predpoklady, hypotézy či iné fantazmagorické veštby, ktoré chcú na teba urobiť bu-bu-bu, aby si sa schoval pod paplón a najbližší týždeň sa správal ako poriadne ekologicky mysliaci občan tzn. že celý JEDEN týždeň si nekúpiš úžasný Redbull v plechovke, ktorý nielen osvieži telo ale i myseľ a celých 5 dní pôjdeš do školy autobusom namiesto autom svojich rodičov.
Ide o to, že tých milión projektov, ktoré každoročne odovzdávame na biológii, chémii, geografii a neviem na čom všetkom ešte, poznáme už naspamäť a veľmi rýchlo zabúdame na tú „ťažko“ zarobenú jednotku v klasifikačnom.
Keď sa my ,ako budúca generácia tejto spoločnosti, na to vykašleme ako generácie pred nami, potom generácie, ktoré prídu po nás (deti, vnúčatá) už nebudú mať ani taký život ako máme my a následky budú fatálne.
Reči o tom, ako jednotlivec nemôže nič zmeniť, už raz a navždy vymaž zo svojej krásnej gebuľky. Pretože môže!!! Nájdi spôsob, ktorý je v tvojich možnostiach a schopnostiach realizovať. Ak pomôžeš životnému prostrediu okolo seba, pomôžeš našej planéte a v konečnom dôsledku i sám sebe.
Najjednoduchšie je začať triediť odpad. Ale po dlllllhom zamyslení zistíme, že najlepšie by bolo prestať vytvárať zbytočný odpad, pretože, logicky by sme potom nemuseli ani separovať. Nie, teraz nehovorím, že už nikdy v živote si nekúp žiadnu potravinu zabalenú v plastovom obale. Stačí začať uprednostňovať v tvojom nákupnom košíku väčšie balenia (či už ide o potraviny, minerálky, kozmetiku, čistiace prostriedky…). Veľkým plusom by samozrejme bolo aj väčšie využívanie hromadnej dopravy či nášho obľúbeného „pešobusu“, ale keďže sa stále niekam musíme ponáhľať a nie vždy sa nám chce…..

šk-slnečnice

Š.K.: Slnečnice

Prínosným by tiež bolo (ak bývaš v dome a máte vlastnú záhradu) začať niečo pestovať. Rastlina prispieva do atmosféry kyslíkom a po zozbieraní plodov poslúži ako prírodné hnojivo. Ako vidíš – možností je niekoľko.
Ak si skeptický, pretože bývaš v paneláku a nič z toho nevieš uskutočniť, vymysli niečo lepšie. Len už preboha netvrď, že sa niečo nedá urobiť.

(Ak si vydržal čítať až do konca – gratulujem)! Zrejme si jeden z vyspelejších jedincov našej spoločnosti a nemáš v očiach len odraz písmeniek z messengera.

šk-liptov

Š.K.: Liptov

Pridaj komentár