Záchvaty smiechu isté

(Recenzia)

b-j-rozumAutor: Helen Fieldingová
Názov románu: Bridget Jonesová: S rozumom v koncoch
Rok vydania: 2002
Vydavateľstvo: Ikar, a.s.
Autorka, ani v pokračovaní románu Denník Bridget Jonesovej nenecháva nikoho na pochybách, že je majsterkou komiky. Jej hrdinka zostáva verná svojej povesti bacuľatej smoliarky a dostáva sa do situácií, pri ktorých čitateľ až plače od smiechu. Každý, kto čítal román Denník Bridget Jonesovej, si nepochybne obľúbil hlavnú hrdinku, ktorá vyrábala trápne situácie ako na bežiacom páse a po nepríjemných starostiach s mužmi šťastne zakotvila v náručí šarmantného právnika Marca Darcyho.

Pokračovanie Bridgetinho denníka nesklamalo. Bridget je stále tá bláznivá, neistá a neuveriteľne zábavná postava. Tentokrát úspešne odoláva šarmantnému Danielovi Cleaverovi, súhlasí s víkendovou lyžovačkou so svojou láskou Marcom Darcym, dokonca o svoju lásku bojuje lesbičkou Rebekou a nakoniec sa ocitne v thajskom väzení. Tu domorodé spoluväzenkyne zaujme nielen veľkosťou svojej podprsenky, ale najmä úprimnou a priateľskou povahou. Konečne schudne a dosiahne vytúžený duševný pokoj. Napriek všetkým trapasom po jej boku stojí nekonečne trpezlivý a milujúci Mark Darcy.

Čítanie jej zážitkov mi vždy vyčarí úsmev na tvári a niekedy spôsobí aj záchvaty smiechu. Trápne situácie, do ktorých sa vždy dostane, sú také komické, že zabavia skutočne každého čitateľa a pri čítaní si poviete: „typická Bridget“! Román čitateľa rozosmeje a prinesie mu príjemnú relaxáciu.

b-j-diaryUž prvý román anglickej spisovateľky a scenáristky Helen Fieldingovej, Denník Bridget Jonesovej (vydaný vo vydavateľstve Ikar v roku 2001) sa zaradil medzi desať najlepších románov 20. storočia. Druhé pokračovanie príbehu bláznivej, smoliarskej a bacuľatej televíznej moderátorky Bridget Jonesovej, ktorá sa snaží nájsť zmysel života a lásku, za ním v ničom nezaostalo.

in the edgeDruhý diel románu sa mi páčil o niečo viac ako ten prvý. Veľa kapitol ma príjemne pobavilo a rozosmialo. Podľa mňa je druhé pokračovanie románu trochu vtipnejšie a bohatšie na absurdné situácie, rozhodne nie je obyčajným opakovaním sa. Ak sa však chcete zabaviť, oddýchnuť si od svojich starostí a nepremýšľať nad sledom udalostí a náhod, ktoré nás môžu v živote stretnúť, určite odporúčam prečítať si obidva diely Denníka Bridget Jonesovej.

Helen Fieldingová vydaním „Denníkov Bridget Jonesovej“ dodala mnohým ženám vo svete nádej, že všetky sú krásne, inteligentné a môžu sa dočkať svojho happyendu. A to aj vtedy, keď majú tridsať rokov, zadok ako kufor, mastné vlasy, tesné šaty a rozmazaný rúž.

Pridaj komentár