ZOO v divadle

christiane_f_my_deti_zo_stanice_zoodetiDivadelné predstavenie s názvom podľa knihy My deti zo stanice ZOO predstavuje príbeh spracovaný na základe autobiografického románu Christiane Felscherinowovej, ktorá už ako trinásťročná prepadla závislosti na heroíne a zároveň všetkému, čo s ním súvisí. Kniha bola ešte v roku 1981 aj sfilmovaná a aktuálne sme ju mohli ku Dňu študentov vidieť v spracovaní rožňavského divadla Actores.

Činohra Stanica ZOO v réžii T. Masníkovej začína v západnom Berlíne, kde sa Christiane po rozvode rodičov zoznamuje s partiou drogovo závislých mladých ľudí. Netrvá dlho a Christiane prepadá závislosti, ktorá ju vedie ku klamaniu, kradnutiu a snahy zbaviť sa závislosti, ktorá končí neúspechom. Celé dva roky sa Christiane darí svoju závislosť skrývať pred matkou, ktorá nemá ani potuchy o dcérinom tajnom živote. Samozrejme, Christiane zo začiatku netušila a nemohla ani vedieť ako dopadne.

Problém našej generácie spočíva práve v tom, že si nikdy nemyslíme, že by sa niečo podobné mohlo stať aj nám. Predsa len, prípadov podobných príbehu Christiane je vo svete mnoho, ľudia im však  nevenujú žiadnu pozornosť, kým sa niečo podobné neprihodí im.  Je skutočne ťažké povedať, kto je na vine. Rodič, ktorý svoje dieťa neuchránil, dieťa, ktoré chcelo zapadnúť do partie, alebo partia, ktorá do toho dieťa vedome vtiahla, bez toho, aby vedela, čo tým spôsobí?

Nakoľko bol scenár humorne ladený,  budil miestami dojem, že príbeh nie je autobiografickým románom, ale komédiou, čo viedlo k tomu, že mnohí študenti sa zabávali na tom, čo by im v skutočnosti smiešne nemalo byť. Na druhej strane to malo i svoje pozitívum, pretože príbeh o tejto téme, ktorý by nemal vtipný podtón, by zrejme nikoho nezaujal natoľko, aby mu venoval dostatočnú pozornosť.

Čo sa týka samotného predstavenia, to  sa zakončilo  krátkym súhrnom života Christiane Felscherinowovej, kde sme sa mohli dozvedieť, že úspech knihy poskytol Christiane finančné zdroje a otvoril jej tým opätovnú cestu k drogám (a nehovorte mi, že život nemá krutý zmysel pre humor).

stanica ZOO

Fotografia z webu divadla Actores

Pridaj komentár