Einstein v Rožňave

V piatok 6. októbra sa na našej škole konala prednáška Pansophie, spoločnosti pre vedu a vzdelanie, na tému Einstein a relativita. Študenti zaplatili kultúrnymi poukazmi v hodnote 2€. Všetko by bolo v poriadku, keby sa program začal v presne stanovenom čase. Jednak to bolo v piatok na piatej vyučovacej hodine a malo to trvať okolo 60 minút. Je to pomerne dosť, keď si vezmete, že niektoré triedy už 6. či 7 hodinu nemali. No dobre. Začalo sa to asi s 15-minútovým oneskorením. Študenti vošli do auly, usadili sa. To, čo nasledovalo potom, bolo nedomyslené a prehnané. Pán prednášajúci si začal volať posledné rady dopredu a to presúvanie (a prikazovanie) nejakú chvíľu trvalo. Vlastne mal pravdu, vyplnili prázdne miesto.

Začiatok prednášky prebiehal ako-tak solídne. Neskôr nás to začalo unavovať. Bolo to neprimerané k osadenstvu, ktoré sa v aule nachádzalo? Bola 5. hodina vhodným časom na prednášku? Stalo sa. Pán Ein (tak ho budem oslovovať, aby som stále nepísala pán prednášajúci) začal hovoriť o vesmíre, o tom ako funguje fyzika a ďalšie podobné reči. Polovica študentov skláňala hlavu už pri prvých slovách. Pán Ein sa však nevzdával, bojoval a bojoval. Predieral sa našimi hlavami. Oko, ktoré pozorovalo túto show, si všimlo, že  to väčšinu z nás nezaujíma. (Určite sa však našli aj takí, ktorých to upútalo). Všetko bolo ako-tak okej, kým nezačal skúšať. Bolo to namieste? Nemala to byť populárno-vedecká prednáška? Mali sme sa tu niečo dozvedieť o Einsteinovi alebo zistiť, aké máme vedomosti? Skúšanie počas voľno-povinnej hodiny? Všetci boli unavení, už nastavení na víkend (zábava, oddych, spánok, výety, divadlo, party…). Každý sa tešil, že sa za ním na dva dni zatvoria brány školy a piatok sa nie a nie skončiť.

A v tej chvíli pán pán Ein…, to bolo už aj na mňa veľa! Osočovanie žien, ktoré majú pár kíl navyše? To už padla však kosa na kameň. Pán Ein ešte chcel niečo doplniť, podotknúť, no  celou aulou sa ozvalo NIE! doprevádzané nesúhlasnými zvukmi. Pán Ein sa urazil a povedal, že keď chceme odísť, nech odídeme. Iba jeden z nás mal toľko guráže, postavil sa a odkráčal. Za ním ešte jedna študentka. To bolo všetko. Stavím sa, že mnohí toto považovali za najlepšiu časť ohromne dlllhej a nudnej prednášky.

Nie pre všetkých je fyzika vysnívaný predmet. Sme škola, kde je z každého rožku trošku. Nachádzajú sa tu budúci matematici, spisovatelia, hudobníci, možno právnici, lekári, herci, astrofyzici. Stále sme však len teenagermi. Sme mladí ľudia, ktorí nechcú posledné hodiny v škole tráviť prednáškou, kde si istý pán musí čosi dokazovať (viac vedomostí? postavenie?) Pán Ein by vlastne nebol zlým prednášajúcim, keby domyslel detaily a svoju prednášku by odprezentoval neurážlivo…

Viac informácií o takýchto prednáškach nájdete:

http://www.pansophia.sk/pokyny.html

http://www.pansophia.sk/ftp/Predstavenia/Virtualny_vesmir/pansophia_spriev_list_VV.pdf

Pridaj komentár