Halloween a naša tradícia

Študenti v strašidelných maskách zaplavili školu. Dňa 27. októbra sme opäť raz slávili Halloween na našom Gymnáziu Pavla Jozefa Šafárika. Celý deň sa niesol v hrôzostrašnej atmosfére (masiek a dvier) a nedočkavého čakania na vyhodnotenie najlepšej výzdoby dverí (ktoré sa nakoniec uskutočnilo až o týždeň).

Halloween bol pôvodne keltský sviatok, no význam Halloweenu pre Keltov bol diametrálne odlišný od súčasných hodnôt. Dnes je to všetko o davovej komerčnosti. Samozrejme, naše gymnázium nesmie byť výnimkou v nasledovaní „trendov“, a preto 27. októbra študenti po škole pobehovali v maskách. Aj výzdoba dverí bola neoddeliteľnou tentokrát súčasťou osláv tohto pseudosviatku, veď keď už zabíjame čas nezmyslami, nech je to aspoň viditeľné. Naše gymnázium sa amerikanizuje a zanedbáva naše tradície? Naozaj si nepamätám, že by sa za tých šesť rokov, čo navštevujem túto školu, aspoň raz oslavovali Fašiangy. Ak je prioritou obliekať si masky, skôr by sme sa mali orientovať práve na tento sviatok.

foto: T.K.

Informácia pre laikov: my, Slováci aj Maďari, oslavujeme v týchto novembrových dňoch sviatok,  kedy chodíme, respektíve tá väčšina chodí, páliť sviečky na cintoríny. Žiaden 31.október a tekvice pred domami. Toto nie je americký film. Ani prázdniny nemáme preto, aby sme chodili žobroniť k susedom o cukríky. Je fajn, že sa snažíme hrať na multikultúrnu spoločnosť, no treba si uvedomiť, že naše sviatky majú byť prvoradé. 1. novembra v našom kalendári svieti Sviatok všetkých svätých a 2. novembra Pamiatka zosnulých…

 

Pridaj komentár