Moje stretnutie s Henrietou

Celé sa to začalo tým, že sme mali v škole ostať do pol šiestej na poobednom vyučku (odúčal sa 30. apríl), potom nám ale povedali, že na námestie príde Henrieta Farkašová a bol som asi jediný z triedy, koho to potešilo. Každý jeden zjazd som prežíval s ňou a z každej z medaily som sa radoval.

foto: J. N. Celušňáková

Veľa ľudí považuje paraolympiádu za niečo menej ako iné športové podujatia. Podľa mňa je to ale jedno z nainšpiratívnejších a najzaujímavejších podujatí, kde hendikepovaní ľudia dosahujú lepšie výkony ako väčšina zdravých ľudí. Sranda je, že slečna Farkašová nevidí skoro nič a pritom lyžuje o dosť lepšie ako väčšina ľudí, ktorých poznám. Ale späť k téme… Po predĺženom vyučovaní sa celý gympel vybral na námestie. Boli tam aj nejakí žiaci z iných škôl a niektorí žiaci dokonca mali aj transparenty.

Po chvíli čakania naša zlatá medailistka konečne došla v červenom kabriolete a rozdávala úsmevy na všetky strany. Ja som jej zamával, keď prechádzala vôkol nás. A kým vyšla na pódium, moderátor niečo rozprával, ale ja som ho ani veľmi nepočúval. Zaujímali ma osoby na pódiu (Henrieta Farkašová a jej navádzačka Natália Šubrtová). Henrieta potom rozprávala o tom, že človek sa nemusí zbytočne báť neznámeho a nakoniec dostala od pána primátora kyticu kvetov. Moderátor ešte vyzýval nejaké deti na otázky a slečna Farkašová po ich zodpovedaní rozdávala podpisy.

 

Henrieta Farkašová sa narodila 3. mája 1986 v Rožňave. Reprezentuje Slovenskú republiku v zjazdovom lyžovaní pre zrakovo postihnutých. Jej navádzačkou je Natália Šubrtová. Na svojom konte má tri zlaté a jednu striedornú medailu zo Zimných paralympijských hier vo Vancouveri 2010, dve zlaté a jednu bronzovú zo Soči 2014 a štyri zlaté medaily z tohtoročnej paralympiády v Pchjongčangu (zjazd, super G, obrovský slalom a superkombinácia).

Pridaj komentár