„Od tvojho Valentína“

Sv. Valentín – deň zaľúbených. Vedeli ste niečo o jeho histórií? Odkiaľ tento sviatok pochádza? Nie? Tak nech sa páči…
Meno Valentín pochádza z latinského Valentinus (valens – silný, zdravý).
Sv. Valentín je patrónom zaľúbených, snúbencov a mladomanželov. Myslím si, že pre nás platí zatiaľ len titul zaláskovaných. Valentín pochádzal z Interamny v Taliansku. Jeho narodenie nie je nikomu známe. Známa je len jeho smrť, ale to predbiehame udalosti. Poďme pekne po poriadku…

Svoj život oddal Bohu.  Jeho pôsobenie bolo na dvore cisára Claudia II. Vládnutie Claudia II. a postoj k legionárom by sme mohli prirovnať k barbarskému. Je podľa vás neľudské odopierať ľuďom lásku? Nezažili si počas bojov dosť zlého? Podľa neho nie. To sa však už nedozvieme. Zakázal svojím mužom uzatvárať manželstvá. Jeho názor bol, že láska mužov oslabuje. Neboli dostatočne silní a ich úspechy neboli podľa očakávania. Príbeh, v ktorom sa objavuje Svätý Valentín je o vojakoch, ktorí sa vzopreli rozkazu cisára.
Bol to odvážny čin. Plný lásky, vášne a zúfalstva. Vedeli, že ich čaká trest, ak sa to niekto dozvie. Aj tak sa rozhodli, že podstúpia skúšku. Skúšku, ktorej víťazstvom je ich večná láska. Zakázané ovocie chutí najlepšie. A zakázaná láska je mnohokrát silnejšia. Nielen vojaci a ich láska sa vzopreli pravidlám. Postavil sa proti nim aj kňaz Valentín. Tajne sobášil zamilované páry. Cisár sa to dozvedel a nechal ho uväzniť.

Pred svojou smrťou napísal list dievčaťu. Jeho najväčšej láske. Milej, ktorá bola dcéra žalárnika a vyliečil ju zo slepoty a prinavrátil jej sluch. Podpísal sa: Od tvojho Valentína.

Valentín zomrel 14. februára.

Dúfam, že aj váš Valentín bude plný lásky, šťastia a porozumenia.

Vaša valentínska Heuréka

Valentínske odkazy si dnes môžete posielať v rámci komentárov sem, publikujeme to ako samostatný článok…

Pridaj komentár