Ročníkové projekty deň 2. alebo návrat do stredoveku

Photo by: Monika Nell

Ako je už na našej škole zvykom každoročne sa organizujú projektové dni. Ani tento rok to nikoho, podotýkam nikoho, neobišlo. Malí, veľkí, strední, všetci sme si tým museli prejsť. Bol 12. jún, ktorý mal byť projektovým dňom pre osemročné a štvorročné ročníky. Viete si teda predstaviť čo bolo v aule? PRASKALA VO ŠVÍKOCH! Čo si všetci pomysleli? „BUDEME TU DO VEČERA!“ Bolo osem tried a v každej bolo maximálne po štyri až päť skupín. Možno si poviete, zmákne sa to raz-dva, opak je však pravdou. Prejdime preto
do krutej reality, kde sme boli mučení na tvrdých a nepohodlných laviciach.

Aula sa začínala plniť študentmi všetkých vekových kategórii. Nebolo ťažké rozoznať kto kde patrí, pretože ak ste študentom tretieho ročníka tak máte prehľad takmer o každom. Už podľa nepísaných pravidiel najmladší sedia vpredu, aby na nich ich triedni profesori dohliadli. Nespratníci jedni. Čím by sme šli ďalej, našli by sme len starších a starších.

Čo sa týka porotcov, tak nás hodnotila profesorka Mgr. Soňu Némethová,
profesor Mgr. Ondreja Hronca, profesor Mgr. Štefan Kohári, ktorého pri druhej súťažnej téme (prímy a sekundy) vystriedala profesorka PhDr. Monika Jackovičová.

Ako prví na pretras prišli študenti z tercie. Ich téma bola zaujímavá: Nová školská uniforma. Študenti sa inšpirovali farbami školy a zakomponovali zaujímavé prvky, ktoré outfit obohatili. Prvá skupina použila 50€ na vyhotovenie tohto projektu. Bolo by otázne, či by im škola preplatila náklady za ich projekt, keďže nie sú samostatne zárobkovými osobami.

Skupina nasledujúca za nimi bola taktiež kreatívna a vytvorila dve dievčenské uniformy, jednu slávnostnú a druhú na bežné nosenie. Samozrejme nenechali v štichu ani chlapcov a spravili pre nich uniformu na každodenné nosenie. Logo školy zakomponovali do doplnku, ktorým bola brošňa.

Photo by: José Holovár

Pohodlnú a reprezentatívnu uniformu skombinovala predposledná skupina z 3.OA, doplnkom boli tmavomodré náušnice v tvare kvetu s bielou perlou uprostred. Na rovnošate pracovali 4 týždne, kde prvý týždeň uvažovali nad formou ich projektu, druhý týždeň tvorili nákresy. Tretí týždeň ušili a vyrobili uniformy. A vo štvrtom týždni prezentovali.

Posledná čata si vybrala rovnošatu formálnu. Moju pozornosť si získali, že nepoužili farby loga našej školy. Už len z týchto štyroch skupín by bolo náročné vybrať, ktorá bola tá najlepšia.

Presuňme sa o ročník vyššie ku kvarte, čo je štvrtý ročník osemročného gymnázia.  V tejto triede sa objavili len tri skupiny. Skupina, ktorá sa odhodlala ako prvá, sa skladala zo štyroch členov, a ich uniformy boli poskladané z kúskov, ktoré našli doma, ale aj
v second-hande.

Photo by: José Holovár

Stačilo trochu kreativity a vytvorili naozaj originálne kúsky. Aj veci z druhej ruky majú niečo do seba a nikto by nepovedal, že to už bolo niekedy nosené. Jednoduchosťou sa nemôže nič pokaziť. Tím z kvarty stavil na športový outfit, žeby sa v škole zaviedol futbalový alebo basketbalový tím? Je to len otázka času, čo nie je môže byť.

Otázka, ktorá sa nám vynára je, či by študenti na našej škole prijali uniformy. Preto sa
po dočítaní článku zastavte na pár sekúnd a odpovedzte na malú anketu.

A TERAZ, PRESTÁVKA!

     Ale nie to by som Vám nespravila,  pokračujeme. Pohodlne sa usaďte sa pretože práve začína premiéra divadelných predstavení v podaní prímy a sekundy. Bude to stáť za to? Keď ste zvedaví, neodchádzajte a nenechajte si ujsť napínavý boj medzi prímou a sekundou.

POZOR! MÁME TU ZMENU! Na miesto profesora Koháriho zasadla profesorka Jackovičová. TERAZ, už môžeme oficiálne začať. Na scénu ako prví prišli prímania, teda ich časť a odhalili nám záhady vojny, sporov a poukazovali na nerozhodnosť dvoch mužov.

Photo by: José Holovár

MUŽI SÚ VEĽMI TVRDOHLAVÉ STVORY, ALE ŽENY NEPREDBEHNÚ.

Svoje tajné zbrane odhalila aj druhá armáda, ktorá spracovala námet panovačnej a chamtivej slúžky a jej grófky Františky, ktorá bola dobrosrdečná a schopná sa rozdať.

ŽEBY SA NÁM TU RODILI NOVÉ HERECKÉ HVIEZDY?

Prímu uzatvorila posledná skupina, ktorá podľa môjho subjektívneho názoru spracovala námet podobný seriálu 1890, ktorý nedávno bol súčasťou televízie JOJ.

Photo by: José Holovár

Na bojisko prichádza armáda protivníka. Triedna sekundy, pani profesorka Lompartová spacifikovala svojich študentov, postavila ich do laty. Sekunda vytvorila len dve skupiny. Trieda spracovala povesť o Žofii Šerédiovej so vztýčenou rukou.

Po dlhom čase sa konečne dostal rad aj na nás, tých starších. Témou tretích ročníkov a siedmeho ročníka osemročného gymnázia bolo spracovanie turistickej značky alebo krás Slovenska. Video malo byť na päť minút, vlastne to mala byť videoreportáž. Predstavilo sa spolu dvanásť skupín z troch tried. Objavovali sa Hájske vodopády, zabudnutá dedinka Dever, Plešivecká planina, Silická ľadnica, známy Slavošovský tunel, Čertova skala, Jánošíkova skala, Stolica. Bolo veľké množstvo zaujímavých trás, ciest a niektoré videá naozaj brali dych.

Už teraz sa tešíme na ďalší rok, ktorý bude určite plný zaujímavých prác, projektov a fantázie našich študentov.

Keby sa mali zaviesť na škole školské uniformy súhlasili by ste?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár