Sedem plus jedna vecí, ktoré nás naučila Jana Eyrová

(alebo Osem dôvodov, prečo si prečítať Janu Eyrovú)

Jane Eyre

Jane Eyre, 2011

Prednedávnom som čítala moderné prepracovanie Jany Eyrovej, v ktorej z pána Rochestra spravila autorka, April Lindnerová, rockovú hviezdu menom Nico, ktorá žije v obrovskej vile s bazénom. Priznám sa, je to naozaj skvelé dielo pre moderné dievčatá, ktoré snívajú o romanci s celebritou (so šťastným koncom) a len ťažko sa stotožňujú s prudérnou Janou devätnásteho storočia.
Pre mňa ale srdcovou záležitosťou ostáva dielo Charlotty Brontëovej. Nemám problém priznať, že som knihu dostala pred piatimi rokmi a odvtedy ju čítam permanentne už asi deviaty raz.
Preberme si teda veci, ktoré nás naučila Jana Eyrová:

jane eyre1996

Jane Eyre, 1996

1. Naučila nás vážiť si svojich príbuzných.
Veď si len predstavte, že by ste vyrastali u príbuzných s rozmaznanými deťmi, ktoré na vás často žalujú rodičom a tí vás za trest zamknú v miestnosti, z ktorej máte panický strach, keďže v nej umrel váš strýko. A tak od strachu občas omdliete. Dosť nepríjemné aj v dospelosti, o to viac, keď máte len osem rokov, či?

jane eyre-lowood

Jane Eyre, 1943

2. Naučila nás vážiť si našu školu (aj náš gympel).
Veď si vezmite, že to dieťa prežilo desať rokov v dievčenskej škole, v ktorej sa učilo, že prakticky za všetko prídu aj tak do pekla. Okrem toho, občas dostávali študentky len krajec chleba a kus syra ako denný prídel. Už vám neznie až tak tragicky, keď sa v bufete vypredajú rožky so slaninou, však?

jana eyrová1996

Jane Eyre, 1996

 

3. Naučila nás priateľstvu. Áno, Janina jediná kamarátka, Helena, umrela v útlom veku a Jana pri nej bola do poslednej chvíle. Prakticky na ňu nikdy nezabudla. Takže… až vám nabudúce spolusediaci nedá opísať odpovede na písomke, nevynadajte mu. Veď existujú aj horšie veci.

4. Naučila nás skromnosti. Stala sa učiteľkou.

5. Naučila nás odvahe a sebavedomiu.
Okej, keby ste sa v bežnej práci postavili nadriadenému a „zčistajasna“ mu ostro prejavili svoj názor, zrejme by to neskončilo tak, že sa do vás zamiluje a požiada vás o ruku…

22(13)

Jane Eyre, 2011

6. Naučila nás samostatnosti.
Opustila jediného (a bohatého!) muža, ktorého milovala, aby sa osamostatnila a sama si drinou zarábala na chlieb. Proste nechcela byť za zlatokopku (a milenku ženatého muža). Každopádne, vyhoďte ten ťahák, ktorý máte a skúste sa na najbližší test naučiť. Možno vám vedomosti pomôžu pri argumentovaní, keď sa budete hádať s charizmatickým boháčom.
7. Naučila nás dobrosrdečnosti.
Odpúšťajte. Fakt. Dobre, zabudol jej pred sobášom povedať ten malý detailík, že na povale býva jeho pomätená a stále zákonitá manželka, ale veď si to obaja dostatočne odtrpeli, nie? Takže, milé slečny, dajte si radšej kolečko okolo paneláku skôr ako sa s priateľom rozídete, lebo vám už päť minút neodpísal.

jana eyrováA tá sľúbená plus jedna vec?
Naučila nás milovať Janu Eyrovú. Fajn, je svojská a koná úplne ako typická svätuškárka Anglicka devätnásteho storočia. Ale, ruku na srdce, kto by už aspoň raz v živote nechcel zažiť dobrodružstvo v tajomnej rezidencii, lovestory s ohnivým mužom, s ktorým sa dokážete aj hádať na úrovni, dokázať sebe i svetu svoju cenu a nakoniec ešte aj získať svoj happyend?
Priznajte sa…

Ja sa hlásim 🙂charlotte-bronte-4

Pridaj komentár