Za slovenskými povesťami

Pod strážnou vežou

Keďže na našom gymnáziu počas posledného májového týždňa prebiehali maturitné skúšky našich najstarších študentov, jednotliví pedagógovia nám zabezpečili zaujímavé aktivity na celý týždeň. 25.5.2023 sa študenti 1.B s pánom profesorom Kohárim a 6.OA s pani profesorkou Jackovičovou rozhodli vlakom navštíviť mesto Fiľakovo a obzrieť si jeho historické pamiatky súvisiace s povesťami tohto regiónu.

Našou prvou zastávkou bol Fiľakovský hrad, kde sme sa dozvedeli mnoho historických faktov, mali sme možnosť vidieť rôzne predmety z minulosti. Veža a ruiny hradu nám ponúkli aj krásny výhľad na celé mesto.

Po prehliadke hradu sme si prezreli aj priestory protileteckého krytu pod ním. V kryte sa nachádzala expozícia venovaná životu obyvateľov mesta počas druhej svetovej vojny a deportácií židov. Táto prehliadka nám pripomenula kruté násilie vojny.

Poslednou zastávkou nášho dňa bol Kláštor františkánov spojený s rímskokatolíckym kostolom Nanebovzatia Panny Márie, ktorý bol postavený ešte v období baroka bývalým kapitánom Fiľakovského hradu – pred rokom bola ukončená jeho niekoľkoročná rekonštrukcia a dnes patrí medzi najkrajšie kultúrno-historické pamiatky mesta.

A po balkánskej zmrzline na záver sa náš výlet skončil a čakala nás už len spiatočná cesta vlakom…

Pridaj komentár