Minerály jednej študentky

V dnešnom svete je už menej ľudí, ktorí sa zaoberajú zbieraním rôznych predmetov. Ale predsa ešte existuje pár nadšencov, ku ktorým patrí i jedna študentka našej školy s krycím menom Víťazoslava. Má slušnú zbierku poštových známok, odznakov, mincí a bankoviek, kľúčov a minerálov. A práve o mineráloch som sa s ňou rozprávala.

• Ako dlho sa venuješ tejto činnosti?

Zbierať som ich začala už veľmi dávno, ale vážnejšie som sa do toho pustila asi tak pred piatimi rokmi. Zbierka týchto prírodných skvostov mi narastá a je radosť sa na to pozerať. Momentálne mám približne 130, podľa môjho názoru, vzácnejších kusov.

Zbieraš kamene kvôli ich hodnote, alebo to má aj nejaký hlbší význam?

Zbieranie kameňov a minerálov je moja záľuba. Nezbieram ich iba kvôli ich hodnote a vzhľadu. Niektoré na pohľad bezcenné kamene by som nevymenila za nič, pretože sa k nim viažu isté dobré spomienky.

Čo naposledy pribudlo do tvojej zbierky ?

Prednedávnom som sa snažila získať do zbierky diamant, a to nebrúsený oktaedrický kryštál diamantu ľubovoľnej farby. Konečne ho mám.

• Máš nejaký obľúbený kameň ?

Medzi moje najobľúbenejšie minerály patrí napríklad fantómový krištáľ, surový zafír či lávový kameň. Avšak ten naj-kameň je predsa len ten, ktorý som našla pri rieke Slaná. Keď som ho konečne vyhrabala, bol teplý ani zapadajúce slnko. Ten akoby tam na mňa čakal. Dodnes neviem, aký kameň to vlastne je. Predpokladám, že sopečného pôvodu, lebo je čierny a má matný lesk. Je veľmi hladký a v menšom množstve obsahuje minimálne ešte dva druhy minerálov.

• Treba sa o takú zbierku minerálov a kameňov aj nejako starať?

Ja si svoju zbierku veľmi vážim a poriadne sa o ňu starám. Raz za čas treba väčšinu kameňov „očistiť a nabiť“. Vraví sa, že kamene majú isté účinky. Každý kameň má iný účel a použitie, inak sa čistia a inak sa nabíjajú. Tento fakt nemôžem potvrdiť, ale ani vyvrátiť. Ja ich momentálne mám vo „vybitom“ stave, lebo ich na tieto účely nepoužívam. Pre zaujímavosť, kamene sa môžu odbíjať teda čistiť, napríklad vodou, dymom alebo na hematite (striebrolesklý kov), na slnku a pri splne. Jediný kameň, ktorý nabíjať netreba, je krištáľ. Má v sebe najviac energie.

• Myslíš, že má táto tvoja činnosť budúcnosť?

Do budúcna sa budem v rámci voľného času venovať rozširovaniu tejto zbierky. Minerálov a hornín je veľmi veľa, a preto nazbierať každý jeden bude poriadna výzva priam na celý život. A oplatí sa, podľa mňa určite. Dúfam, že ma to bude baviť ešte dlho, mrzelo by ma všetko predať a zbaviť sa zbierky takýmto spôsobom. Je to veľmi zaujímavé hobby a odporúčam ho každému milovníkovi neživej prírody. Pravda je, že to, čo príroda vytvorila, je neopakovateľné a nenahraditeľné.

Lávový kameň
Labradorit
Rubín, zafír,topás
Ametyst, citrín, aragonit, celestín
Fantómový krištáľ

Pridaj komentár