„Armáda nie je len o behaní po poli so samopalom.“
Na naše otázky nám tentoraz odpovedal podplukovník PaedDr. Juraj Nyéki. Pána podplukovníka sme vyspovedali spolu aj s ďalšími hosťami (rozhovor s Filipom Struhárikom) na súťaži stredoškolských a vysokoškolských časopisov Štúrovo pero vo Zvolene.
Dobrý deň! Mohli by ste nám v krátkosti povedať niečo o sebe?
Samozrejme. Som podplukovník Juraj Nyéki, som zástupca riaditeľa personálneho úradu ozbrojených síl Slovenskej republiky a v armáde som už viac ako 36 rokov.
Vy tu dnes reprezentujete Akadémiu ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši, mohli by ste nám povedať, kto každý by mal zvažovať štúdium na tejto vysokej škole?
Zhodnotil by som to ako znie naše motto: „Mnoho profesií, jedno poslanie.“ Nikdy netreba vidieť len vojaka so samopalom, ktorý behá po poli, ale naozaj je to (Armáda SR) extrémne množstvo pozícií, kde môžu nájsť študenti svoje uplatnenie. Môžete sa stať lekárom, vodičom, psychológom, elektrotechnikom, opravárom, potápačom, pyrotechnikom chemikom, telocvikárom… tých povolaní je neskutočne veľa.
Čo by rozhodne nemalo adeptovi na štúdium na tejto škole chýbať?
Rozhodne by mu nemalo chýbať odhodlanie študovať. Musím však apelovať taktiež aj na fyzickú zdatnosť jednotlivca. Momentálne prebieha výberové konanie na študentov AOS a musím povedať, že výkony študentov sú žalostné, a budú musieť na sebe ešte tvrdo pracovať, aby úspešne absolvovali túto vysokú školu.
Spomenuli ste fyzickú zdatnosť jednotlivca, na akej úrovni by sa mala nachádzať pre úspešné štúdium na tejto škole?
Všetky tieto normy, podľa ktorých sa treba riadiť, nájdete (spolu aj s 12-týždňovým tréningovým plánom) na stránke www.budemvojak.sk Taktiež tam nájdete podrobné informácie o vstupe do Ozbrojených síl, alebo o samotnej Akadémii ozbrojených síl.
Aké nedostatky vnímate v slovenskej armáde a ako sa ich snažíte riešiť?
Každá súčasť má svoje klady aj nedostatky. Ja som dosť prísny a tie nedostatky existujú skôr v osobnom charaktere ľudí. Ja nepoznám slovo: nedá sa to spraviť, ale skôr očakávam: áno, dá sa to spraviť, ale za takýchto a takýchto podmienok. Ak by toto fungovalo u všetkých vojakov, tak by to nemalo chyby.
Po poslednej otázke sme sa museli s pánom podplukovníkom rozlúčiť, a pripojili sme sa do otvorenej diskusie s významnými hosťami ako Michal Kovačič s jeho manželkou Zuzanou Kovačič-Hanzelovou či s pánom ministrom školstva, výskumu, vývoja a mládeže: Tomášom Druckerom. Reportáž o našej skúsenosti so súťažou Štúrovo pero, spolu aj so zaujímavými skúsenosťami z cesty do Zvolena nájdete v článku Ukážme, čo v nás je!.