Februárom skončil rok

Vedeli ste, že február bo kedysi posledným mesiacom v roku? Viete, prečo si každé štyri roky k februáru pripíšeme jeden “bonusový” deň tak ako dnes?

Na to, aby sme na tieto otázky získali odpoveď, potrebujeme zájsť až do starovekého Ríma. Rímski vládcovia zaviedli reformu kalendára, ktorá pridala jeden deň väčšine mesiacov v roku, no február také šťastie nemal. Odpoveď na otázku „prečo máme priestupný rok?” znie tak, že je to z dôvodu, aby sa kalendár udržal v súlade so slnečným cyklom a zabezpečuje, že ročné obdobia sa držia v približne správnom mieste v kalendári. Kalendár, aký ho poznáme dnes, sa začal formovať až v roku 713 pred našim letopočtom, dovtedy sa rok začínal v marci a končil v decembri.

Ale aký to ma význam pre študentov? Okrem toho, že v tomto mesiaci máme celosvetovo známeho Valentína, deň plný lásky, ktorý je venovaný našim polovičkám, sa študenti jednoznačne môžu pýšiť tým, že je to mesiac v roku, kedy v školách strávia najmenej času, a to konkrétne v roku 2024 iba 17 dní (aj vďaka každoročným  jarným prázdninám, ktoré tento rok pre východné Slovensko (Košický a Prešovský kraj) pripadli na termín od 26.2.2024 do 3.3.2024).

V porovnaní s inými mesiacmi si február drží jednoznačné prvenstvo, pretože študenti v iných mesiacoch v škole strávia priemerne od 20 do 22 dní počas školského roka. Za mňa je to veľmi zaujímavé, že práve február je jediný mesiac, ktorý ma menej ako 30 dní.

Ešte predsa len sa niečo nájde, február bol kedysi považovaný nielen za najrýchlejší, ale aj za najhorší mesiac v celom roku. Prečo? Odpoveď je jednoduchá, v minulosti sa tento mesiac “pýšil” vysokou chorobnosťou a nízkou úrodou. Nuž, nikdy nedostaneme odpovede na všetky naše zvedavé otázky. Verím, že som poodhalil niečo nové, prajem pekný marec!

Pridaj komentár